Kosova Cumhurbaşkanı Osmani: Balkanlar’da Moskova’nın etkisi nüfuz ederse ilerleme olmaz

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova ziyaretinde bulunan Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Stevo Pendarovski’yi kabul etti. Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Balkanların hızlı ve güvenli adımlarla ilerlemesi gerektiğini ancak Rus etkisinin nüfuz etmesine izin verilirse böyle bir ilerlemenin imkansız olacağını vurguladı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova’ya gelen Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’yi kabul etti. Cumhurbaşkanı Osmani, kabulden sonra düzenlenen bir basın toplantısında Balkanların hızlı ve güvenli adımlarla ilerlemesi gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Rus etkisinin Balkanlar’a nüfuz etmesine izin verilirse böyle bir ilerlemenin imkansız olacağını vurgulayan Osmani, bu nedenle Kosova’nın bunu önlemek için müttefikleriyle birlikte çalıştığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Osmani konuya ilişkin ayrıca şunları kaydetti:

“Bölgemizin Avrupa entegrasyonu ve barışına yönelik somut adımlar atması gerekiyor. Ancak Rusya nüfuz ederse bu başarılamaz. Umarım zamanla ticaret, kültürel, yenilik ve teknoloji alışverişi artacaktır. İnsanlarımız mümkün olan en büyük işbirliğini istiyor.”


İçeriği Paylaş