Kocaeli’nin “Tek Bulgarca Kursu” Balkan Kültür Evi’nde

Bal-Türk'ten Haberler Faaliyetler Kurslarımız
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği içerisinde işletilen Balkan Kültür  Evi faaliyetleri arasında yer alan Balkan Dilleri Kurs programları ilgi çekmeye devam ediyor. Balkan dilleri ile aynı dil grubunda yer alan Rusçaya olan ilginin bir benzeri Bulgarcada da devam ediyor.

Bulgarcada iki sınıf, iki düzey

Geçen yıl Balkan Kültür Evi’nde Bulgarca kursuna gelen kursiyerler bu yıl ikinci kura devam ediyor. Bu dönem aynı zamanda birinci kurda yeni bir Bulgarca sınıfı da ders başı yaptı. Her iki grubun dersleri de haftada dört ders saati esası ile devam ediyor. İkinci kur kursiyerleri Salı günleri 19:00’da; birinci kur kursiyerleri ise Perşembe günleri yine 19:00’da derse başlıyor ve dört saat kurs görüyor.

Öğretmenimizin Anadili Bulgarca

Bulgarca kursunun başarılı öğretmeni ise Nadejda  Vasileva…  Zira öğretmenin anadili Bulgarca olunca, bu durum dil öğreniminde ekstra avantaj sağlıyor. Bulgaristan Vatandaşı olan Vasileva aynı zamanda Sakarya Üniversitesi’nde doktora yapıyor. Bulgarca Başlangıç kurunda ikinci sınıfın da açılması için kayıt alınmaya devam ediliyor. Kocaeli’de Bulgarca öğrenmek istiyorum diyenler 0 262 324 06 24 numaralı telefonu arayıp ayrıntılı bilgi alabilir.

Bulgarca Bilmek, Beş Dil Bilmek gibi…

Konu hakkında bilgi veren Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu şunları söyledi: “Balkan dilleri konusunda istekli olan vatandaşlarımıza kaliteli dil kursları sunmayı kendimize vazife edindik. Bulgarca öğrenen birisi sadece bu dil ile yetinmiş olmuyor, aslında. Bulgarca bilen bir kişi diğer Balkan dillerinden Sırpça, Hırvatça, Boşnakça ve Makedoncayı da kolaylıkla anlayabiliyor ve bu diller kadar olmasa da Rusçaya da yakınlığı var. Zira bu Balkan dilleri arasındaki fark şive düzeyindedir. Bu da bir dil öğrenip, beş dilde yol almak gibi bir şey.

İzmit Dışında da Kurs Açabiliriz

Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu, talep olması durumunda İstanbul Pendik, Gebze ve Karamürsel’de de Bulgarca dil kursları açabileceklerini ifade etti. İstanbul Avrupa yakasından çok sayıda Bulgarca kurs talebi geldiğini ifade eden Çolakoğlu, “malesef şu an İstanbul’un Avrupa yakasında kurs açma şansımız yok” dedi.

Ajans BT

20131114_191156
Ev ortamı kadar sıcak bir sınıf

 

Tebeşir tozu ve ispirto kokusu yok, Akıllı Tahta'da eğitim
Tebeşir tozu ve ispirto kokusu yok, Akıllı Tahta’da eğitim

İçeriği Paylaş