“Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 2” projesi sona erdi

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen “Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 2″ projesi İzmit Balkan Kültür Evi Bahçesinde düzenlenen gala yemeği ve sertifika törenin ardından sona erdi. Öğrenciler 14 Ağustos Cuma sabahı konakladıkları Üniversite yurdundan ayrılarak Bulgaristan’a geri döndüler.

Önce Gala Yemeği

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu’nun yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Halk Eğitim Müdürü Salih Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Bal-Türk genel merkez yönetim Kurulu, Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz, Körfez ve Çayırova Şube yöneticileri, Kocaeli’de bulunan diğer Balkan kökenli dernek başkanları, Istırancalılar Dernek Başkanı Kamil Terzi ve Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar ile özel konuklar ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 200 kişilik bir program yapıldı.

Bal-Türk’ün Gayesi

Yemekten sonra açılış ve selamlama konuşması yapan Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, proje hakkında bilgi verdikten sonra, “neş’eli tarafları, ciddi tarafları ile birlikte Kocaeli’nde bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Balkan Gençlik Kampı 2 de sona erdi. Bizim üyelerimiz arasındaki dayanışmayı güçlendirmek gibi bir vizyonumuz olduğu gibi, Balkanlarda, Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımızın ve özellikle gençlerimizin ellerinden tutmak gibi bir gayemiz daha var. Onlar gelecektir ve bizler bu gelecek için çaba sarf etmek durumundayız” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yaptığı konuşmada, böyle güzel ve lüzumlu projelere imza atan Bal-Türk’ü tebrik etti. Balkanların ve orada yaşayan soydaşlarımızın yalnız olmadıklarını, gerek Cumhurbaşkanımız gerek Başbakanımızın bu bölgelere yönelik özel bir hassasiyete sahip olduğunu ve hatta yerel yönetimlerin dahi Balkanlarla yakın temas halinde olduğunu ifade etti. Karaosmanoğlu, “iki önemli husus var. Birisi ne yapıp yapıp dilinizi Türkçenizi unutmayın, geliştirin; ikincisi ise dininizi, örf ve adetlerinizi terk etmeyin, onlara sıkı sıkıya sarılın. Bu iki unsur sizlerin kendi kimliğinizle güçlü olmanızı sağlayacaktır” dedi.

Sertifikalar Dağıtıldı

Konuşmaların ardından öğrencilerin Kampa katılım sertifikaları dağıtıldı. Sertifikalar Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Koç, yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan, Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve Çayırova Şubesi adına Cemalettin Şen tarafından takdim edildi.

11880555_10206220194358238_2062896364398300778_n


İçeriği Paylaş