Kırcaalili Gürsel Dönmez Bursa’dan Milletvekili Adayı Oldu

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine giderken, partilerin milletvekili adaylarının belirlenmesi ile bir merhale daha aşılmış oldu. Bu süreçte Bal-Türk’ün iki üyesi Kocaeli’den Ak Parti Milletvekil Adayı olurken, Bursa’dan da Bulgaristan/Kırcaalili bir isim Ak Parti’den Milletvekili Adayı oldu.

Son olarak Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Gürsel DÖNMEZ, yeni dönemde Balkanlar ve Bulgaristan Türkleri için mecliste hizmete devam edecek gibi görünüyor.

Bal-Türk olarak, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile yürüttüğümüz çalışmalarda daima yanımızda olan, sayın Gürsel Dönmez’e başarılar diliyoruz.

rte06

 

 

Dr. Gürsel Dönmez’in Özgeçmişi:

gursel_donmez01.07.1964 Kırcaali doğumlu. Ailesi, Bulgaristan’dan Bursa’ya 1969 yılında göç etti. Dost ve akraba çevresinin çok büyük kısmı Bursa’da yaşıyor.

Evli. Eşi, tezhip sanatçısı. Çok iyi derecede Almanca ve iyi derecede İngilizce bilir. Eski gazeteci, dergi yayıncısı, bilim adamı, edebiyatçı ve çok sayıda sivil toplum teşkilatında çalışan bir aktivist. Yayınlanmış bilimsel makaleleri ve kitapları var. Siyaset Bilimi, Sosyoloji, Ekonomi, Tarih, Kültür, Felsefe ve Edebiyat alanlarında okur, yazar ve düşünür. Fırsat buldukça, hobi olarak resim yapar. Yüzmeyi sever.

Sakarya-Arifiye Öğretmen Lisesi (1982) ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1986) mezunu. 1987’de Viyana’ya gitti. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde yüksek lisans ve bir süre özel sektörde yöneticilik yaptı.

1993-98 arası Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde Genel Sosyoloji ve Metodoloji Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 28 Şubat sürecinde malum sebeplerden dolayı istifa etti. Bu esnada Viyana Ekonomi Üniversitesi Felsefe ve İktisat Sosyolojisi Enstitüleri’nde başladığı doktorasını 1999’da tamamladı.

Yeni Şafak gazetesinin kuruluş döneminde Abdullah Gürsel imzasıyla dış politika konularında köşe yazıları yazdı. Dergilerde, denemeler ve şiirler yayınladı. 2001-2009 arasında Almanca, Türkçe ve İngilizce makaleler yayınlayan Euro Agenda – Avrupa Günlüğü dergisinin yayıncılığını ve editörlük görevini yürüttü. Hayatının yaklaşık 20 yılı Viyana’da geçti.

2009-2015 arasında Başbakanlık bürokratı olarak, Balkanlar ve Yurtdışı Türkler konularında üst düzey diplomatik görevler yürüttü. 2015 Şubat ayında, AK Parti Bursa Milletvekili Aday Adayı oldu.


İçeriği Paylaş