Karanlık İlişkiler ve HÖH: “Büyük Çekiya” kim ya da HÖH’ün ”Mityo Ochite” ile olan bağlantıları

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

HÖH adına Sofya bölgesinden adayları:  1. Şteryo Şterev Şterev,  2. Karamfil Sergeev Malinov,  3. Ediz Hanif Bayazidov Saidov,  4. Velislava İvanova Krısteva, 5. Veselin Beselinov Rusinov, 6. Tsvetan İvanov Enchev, 7. Remdie Seid İbryam, 8. Halil Halil Adem, 9. Ceylan Ademova Mehmedova, 10. Yulian Georgiev Stefanov, 11. Lyudmila İvanova Toncheva, 12. Aybenis Lyulben Osmanova.  Bu adaylar arasında “Büyük Çekiya” lakaplı Karamfil Manolov da yer almaktadır.

Nasıl oluyor da Smolyan bölgesinden adayların %70’i taksi şoförü ya da Varna Altın Kum’da Koruma/Güvenlikçi?

İstanbul Ramada Otel’de Bulgaristan tarafından aranan ve tutuklanan Dimitar Jelyzkov (Ochite)  ile birlikte HÖH eski Milletvekili Nesrin Uzun ve Bulgaristan Sosyalist Parti Burgas Meclis Üyesi Bencho Benchev’in de yakalaması bir dizi politik skandalı ortaya koydu.  Benchev’in Burgaz Belediyesindeki görevine son verildi ve Kırmızılar kendisi ile yollarını ayırdı.

Lakin HÖH tarafında eski Milletvekilinin Dimitar Jelyazkov ile yakalanması ile ilgili şu ana kadar hiç bir reaksiyon yok. Kısa pantolon giyen Nesrin Uzun tarafından verilen basın toplantısında “ kendisi tesadüfi olarak arkadaşı Benchev’in yanına uğramış ve birlikte yemek yemişler ve sonrasında tutuklanmış”.

Tabi ki bu açıklama Naifler için, nitekim Uzun hakkındaki konu Peevski Medyalarında sakince geçiştirildi. Belki de kasti olarak.

Karadeniz kıyılarının mafyası Mityo Ochite İş ve Politika olarak şemsiye ve koruma görevini yaparak HÖH ile aralarında oldukça iyi ilişkilerinin olması?

Daha önceki yazılarımda da bahsettik Jelyazkov’un sağ kolu olan Hristo Şirokov Burgas Pomoriye ilçesinden ikinci dönem HÖH Meclis Üyesi.  Dedikodulara göre bu kişi 2019 yerel seçimlerinde Doğan’ın partisinden bu sahil kasabasına Belediye Başkanı adayı olacağı işitilmekte.

Şirokov ve Oçite 2004 senesinde Sofya’da yakalanarak “ Yılan Kurşunları – Zmiyski Patroni” olayında birlikte yargılandılar ve 3 yıl mahkûmiyet aldılar.

Bu süreç devam ederken Şirokov ayrıca Altın Kum’daki Faytonculara yönelik Şantaj ile suçlanmıştı.  Tüm faytonculardan turistleri gezdirebilmeleri için “ sakinlik vergisi “ adı altında aylık 1000 leva istenmiş.  Şirokov hapse gitmek yerine beraet etti ve belediye meclis üyesi oldu.  Bu durumun HÖH’ü rahatsız etmediği açık,   tıpkı Nesrin Uzun’un Jelyaskov’la Burgaz’da aynı lüks sitede yaşamasının normal olduğu ve komşularını tanımadığını açıklaması gibi.

Jelyaskov’un sadece Karadeniz kıyısında değil Smolyan Bölgesin ’de HÖH bağlantıları ortaya çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi HÖH lideri Mustafa Karadayı da  Borino’dan, yani bu  bölgedendir.

Jelyazkov’un bu bölgede güvenilir adamı Karamfil Malinov’dur  “ Büyük Çekiya” takma adı ile bilinmektedir.  45 yaşındaki Malinov Rudozem köyü Byala Rekadandır ve abisi bu köyün bir dönem muhtarı olmuştur.

Demokrasinin ilk yılarında “ Büyük Çehiya” profesyonel kariyerine  barlarda/diskolarda güvenlikçi olarak başlamıştır. Sonra bir hafta Dimitar Jelazkov Smolyan’da kendisinin misafiri olur ve aniden her şey değişir.

Malinov Politikada da deneme yapar, 2007 yerel seçimlerinde NDSV’nin Rudozem ikinci sıra meclis üyesi adayıdır. 2013 Parlamento Seçimlerinde Malinov Sofya’dan HÖH’ün 2 sıra milletvekili adayıdır ve çok az farkla kaçırır.

Oçite ve Büyük Çekiya’nın eğilimlerine şükranla kıyı şeridindeki ve özellikle Altın Kum’daki taksicilerin %70’i Smolyan tarafındandır.

Jelyazkov’un taksilere karşı olan sevgisini biliyoruz, 2 sene önce nerdeyse yaşamına mal olacaktı. Aniden eski güvenlikçi Malinov’un Altın Kum’da pek çok otelin yakıtını sağlayan tek kişi olduğu ortaya çıktı.  İlginç. Söylenen o ki, “ Büyük Çekiya” yakıtı Smolyanlı önemli/simgesel kişiler ve “Marginite”’nin çevresi yani Marginlerin Ortanca Kardeşi Dimitar Marinov (Makaron Lakaplı)  ve işbirlikçisi Hristo Halvaciev (Halvata) firmaları aracılığı ile getirmektedir. ( Marginite: Smolyanlı 4 kardein lakabı, şaibeli işler ve kriminal kişiler, skandallarla dolu bir aile )

Smolyan’ın Merkezi Seçim Kurulu’nun Başkanı 2008 senesinde ses getiren bir operasyonla Çepelare’de tutuklandı “ Marginlerin Finansçısı” olarak ilan edildi. Halvata özellikle yakıt tedariki ile ilgili ihalelere manipülasyon yapmakla yargılandı.  Ve tabi ki aklandı.

Tanıdıkların ifadelerine göre  yine;  tutuklanmadan önce mütevazi /sade  bir danışman olarak bilinen Jelyazkov  ve Malinov’un işaret etiği kişiler ve yerlerden güvenlik hizmeti almak zorundalar tüm Altın Kum eğlence mekanları .  Aynı durum “ Kakao Beach“ için de geçerli, Breaking.bg’ye bilgi kaynakları Smolya’dan Altın Kum’da var olan güvenlikçilerin adlarını ve lakaplarını söylemektedirler: Metıla, Çiçkata, Boev, Boksera v.b.

Şirket kayıtları gösteriyor ki Karamfil Malinov “ İzvor-AK Şirketi’”nde Restorancı Asen Levov ile işbirliği içinde. Şans eseri? Levov Altın Kum’da göz alıcı restoranlara sahip. Aynı zamanda Sergey Stanişev yönetimi tarafından alınan kararla Smolyan’da gayet göz alıcı bir mülkün ücretsiz bir şekilde Levov’un da içinde yer aldığı bir firmaya verilmesi konusunda skandal ortaya çıkmıştı.  Söz konusu mülk Şehir merkezinde iki katlı ve ücretsiz olarak 10 yılığına özel bir firmaya koyun ve sığır yetiştiriciliği için verilmişti. Söz konusu GERB kabinesi tarafından bozulmuştu.  Konu ile ilgili Tarım Bakanı Valeri Tsvetanov suçlanmıştı.

Buzi takma adıyla Levov HÖH Milletvekili Ramadan Atalay ile çok yakın durumda.  Diğer bir Smolyan- Karadeniz kıyı şeridi ilişki Malinov çevresinde de söz konusudur.  Nikolay Uşev’in” Nika -2009” firması ile işbirliği söz konusu, söz konusu firma 64.000 Leva vergi borcu mevcutmuş.

Uşev ayrıca  Dcambazova’nın  kayınbiraderi ve kendisi Nesebar da “ Çevermeto” restoranın sahibi.

Ocite’nin Smolyan’da başka bir HÖH bağlantısı ise Nikolay Mihovski. Çekiya ve Mihovski 2013 yılında HÖH’ten Sofya Milletvekili adayıydılar.

Mihovsi’nin babası da Raykovo’da ünlü bir işadamı. İlginç İlişkiler dimi? İncelemeye değer… Ama acaba…

Kaynak: Breaking News

Haberin Bulgarca Metni:

https://breaking.bg/zakon-i-red/%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B2-breaking-bg-%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B4%D0%BF%D1%81-%D0%B2%D1%80%D1%8A%D0%B7%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8C%D0%BE-%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5/


İçeriği Paylaş