Karadağ’da 6 bin Türk şirketi faaliyet gösteriyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Karadağ’da çoğunluğu turizm, inşaat ve mimarlık sektöründe olmak üzere yaklaşık altı bin Türk şirketi faaliyet gösteriyor. 

Yüzlerce Türk yatırımcı, Avrupa Birliği ülkelerine yakınlığı, ulaşım bağlantıları, vergi sistemi ve ülkenin Avrupa Birliği perspektifi gibi avantajları nedeniyle Karadağ’a yatırım yapmayı tercih ediyor.

Karadağ Radyo ve Televizyonu’na (RTCG) konuşan Karadağ Türk Ticaret Odası Direktörü Volkan Gürsoy, “Farklı sektörlerde istihdamı artırmak için de çalışacağız. Türk yatırımcılar için Karadağ çok güzel ve uygun bir ülke. Avantajlarından biri vize gerekmemesi ve ülkenin AB üyeliği için aday olmasıdır,” dedi.

Karadağ’ın AB ile bağlantısının kendisinin dikkatini çektiğini söyleyen Türk iş insanı Dündar Şahin ise başkentte birkaç hafta kaldıktan sonra, AB ülkeleriyle irtibatı nedeniyle Karadağ’da bir şirket kurmaya karar verdi. Bilgi ve deneyimini Karadağ’daki iş çevresiyle paylaşmaya hazır olduğunu söyleyen Dündar, “Karadağ, özellikle turizm yatırımcıları için cazip bir destinasyon. Ancak hükümet ve özel sektör, yenilenebilir enerji kaynakları ve modern tarıma odaklanmalı. Bu, Karadağ’da gelişmek için uygun bir küresel trend. Avrupa’nın yanında olması, taşımacılık ve lojistik yönetimini kolaylaştırıyor,” dedi.

Kaynak: Balkan News


İçeriği Paylaş