Kapıkule’ye barkod sistemi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş işlemlerini hızlandırmak için Trakya Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile birlikte ‘barkod’ sitemini geliştirdi.

Önceden gümrük ve polis işlemleri 5 peronda gerçekleşirken, bu sistem sayesinde 4 perona düşürüldü ve yolcular 10 dakika daha az sürede işlemlerini yaptırmaya başladı.
Avrupa’da yaşayan Türk işçilerinin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye’ye girişleri devam ediyor. Son bir hafta içerisinde Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 22 bin araç giriş yaparken, yaklaşık 65 bin yolcu sayısına ulaşıldı. Bulgaristan tarafındaki Kaptan Andreova Gümrük Kapısı’nı kullanarak Kapıkule Gümrük Kapısı üzerinden Türkiye’ye araçlarıyla giriş yapan yolcular, ülkeye giriş öncesi plaka kayıt, polis, gümrük kontrol, bagaj kontrol ve çıkış pasaport kontrol işlemleri yaptırıyor ve gümrük sahasının yoğun olduğu günlerde bu işlemler yaklaşık 1 saat sürüyordu.
İşlemlerin uzun sürmesi tepkilere neden olunca, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş işlemlerini hızlandırmak için Trakya Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile birlikte ‘barkod’ sitemini geliştirdi. İlk 4 kontrolü yaptıran yolcuların araçlarının sürücü kapısına bagaj kontrolü yapan personel, kontrolü yaptığına dair mühür yerine geçen kendi sicil numarısı yazan barkod etiketini yapıştırıyor. Çıkış pasaport kontrolündeki görevli ise pasaport kontrolü yapmak yerine okuyucu ile barkodu sistemine tanıtıyor ve araç ülkeye giriş yapıyor.
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, dün ilk defa uygulamaya başlanan bu sistem sayesinde en az 10 dakika daha işlemlerin kısa sürede bittiğini söyledi.
Yolcular da bu sistemden oldukça memnun olduklarını söylediler.

DHA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.