Kanada, 1 Aralık’tan itibaren Bulgaristan ve Romanya’ya vizeleri kaldıracak

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kanada makamları, 16 Aralık 2017 tarihinde Doğu Avrupa ülkelerinde saat 16.00’dan itibaren Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına yönelik vize kısıtlamalarının kaldırılacağını anımsattı. Buna rağmen uçakla Kanada’ya giden her bir Bulgaristan ve Romanya vatandaşının Electronic Travel Authorization (eTA) sistemine kayıt olup, 7 Kanada Doları ödeme zorunluluğu var.

Kayıt için geçerli bir pasaport, e-posta ve banka veya kredi kartı bilgileri kullanılacaktır. Geçerli vize sahibi olan veya geçerli online kayıt yaptıran Bulgaristan vatandaşları o vize ile seyahat etmeye devam edecekler ve yeni bir kayıt yaptırmalarına gerek duyulmayacaktır. Kanada makamları, Kanada’ya uçak bileti alınmazdan önce eTA sistemine kayıt olunmasını veya vize alınmasını tavsiye etti. Karayolu veya deniz yoluyla Kanada’ya giriş yapan Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarından 1 Aralık’tan sonra vize veya eTA sistemine kayıt olmaları istenmeyecek.

Bulgaristan ve Romanya vatandaşları, https://www.canada.ca è http://www.cic.gc.ca sitelerinde Kanada’ya seyahat şartları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi bulabilirler.

Vizelerin kaldırılmasından sonra Kanada’ya nasıl yolculuk yapılacak 

1 Aralık’tan itibaren Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarının Kanada’ya sehayat etmek için vize almalarına gerek kalmayacak. Kanada’ya giden kişilerin uçuş izni almak için eTA sistemine kayıt olmaları gerekir.

Son 10 yılda Kanada vizesine sahip olunması veya ABD için göçmen olmayan geçerli bir vizeye sahip olunması durumunda uçuş izni talep edilebilir. Bu şartlara uymayan kişiler, şartların kaldırılacağı 1 Aralık’ta Doğu Avrupa ülkelerinde saat 16.00 olmasını beklemeleri gerekecek.

Ancak uçakla yolculuk yapacak olanlara izin veriliyor. 1 Aralık 2017 tarihinde vizelerin kaldırılmasından sonra Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarının kara veya deniz yoluyla Kanada’ya giriş yaptıklarında ek belgeler almasına gerek kalmayacak.

Kanada havaalanına transfer yapılması gerektiren uçuşlarda da Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarının eTA sistemine kayıt olmaları gerekecek. Geçerli Kanada vizesine sahip olanların bunu yapması şart değil.

Kanada vizesine sahip olan kişiler onları geçerlilik süresi bitinceye kadar kullanabilirler.

Bir kere Kanada’ya uçuş izni almış kişilerin yeniden böyle bir izin talep etmesine gerek kalmayacak.

Kanada veya çifte vatandaşlığa sahip kişilerin Kanada’ya uçuş izni talep hakkı yoktur ve geçerli bir Kanada vizesine sahip olmaları şarttır.

Sürekli Kanada’da ikamet eden kişilerin daimi ikametgâh ve pasaporta sahip kişilere verilen uçuş kartı veya uçuş izni almaları gerekir.

Ne gereklidir?
-7 Kanada Doları;
-Pasaport;
-Kredi veya banka kartı;
-E-mail adres.
Çoğu uçuş izni bir iki dakika içinde onaylanacak. Vatandaşlardan ek belgeler istenilen durumlarda onay için daha uzun süre beklenebilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş