Hükümet oluşturma çabaları yapboz oyununu andırıyor

Haberler
İçeriği Paylaş

5 Ekim’de yapılan erken genel seçimleri kazanan sağmerkezci GERB partisinin Parlamento’da temsil edilen siyasi güçlerle yürüttüğü hükümet oluşturma görüşmeleri sürüyor. Şu an itibari ile şöyle bir tablo mevcuttur: GERB, Meclis’te destek sağlamaya çalışacaksa da aslında ülkeyi azınlık hükümeti ile yönetecek. Kendine koalisyon dışı ortaklar bulmaya çalışacak. GERB temsilcileri sürpriz bir şekilde iktidarın paylaşılacağı bir anlaşmanın imzalanması fikrinden vazgeçerek başka bir öneri getirdiler: “İstikrarlı yönetim programı imzalanacak. Hükümete destek taahhüdünü üstlenen herkes bu programı imzalamalıdır. Bu koalisyon taahhüt şeklidir”. Bu açıklama Perşembe günü Vatansever Cephesi ile yapılan istişarelerin ardından geldi. Vatanseverler belgeyi imzalamak üzere olduklarını bildirirken Cephe mensuplarının hükümette kesinlikle yer almayacaklarını belirttiler.
GERB, Reformcular’ın da koalisyon anlaşması imzalamayacaklarına dair teminat verdi.
Yapılacak atamalar, görev değişikliklerinin, izlenecek politikanın ve yönetimin tüm sorumluluğu GERB tarafından üstlenilecek. Böylece şu an itibari ile koalisyon meselesi ortadan kalkıyor. Büyük ihtimalle Perşembe günü sol oluşum ABV ile yapılan görüşmeler, bundan dolayı birlik kararı ile sonuçlanmadı. 2002-2012 döneminde Cumhurbaşkanı olan Georgi Pırvanov’un siyasi projesine göre ülkedeki durum BSP’nin de yer alacağı mümkün olduğu kadar geniş bir koalisyonun kurulmasını gerektiriyor. Oysa GERB’in görüşü “Çabalarımız sağ merkezci bir hükümetin kurulması yönündedir” şeklinde oldu.
Tarihi henüz belirlenmeyen GERB-BSP görüşmesinden sonra kabine oluşturma müzakerelerinin ikinci turu sona ermiş olacak. İkinci tur tamamlanınca iktidarın şekli de belirginleşmeye başlayacak. PES tarafından BSP’ye GERB’le koalisyon kurulması konusunda baskı uygulandığı öğrenildi, ki bu solda yeni tartışmalara yol açtı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Bulgar dostlarını istikrarın önemli olduğuna ikna etmeye çalıştı. BSP lideri Mihail Mikov, Brüksel’den dönünce Pazar günü Kurultay toplantısını çağıracak. Sosyalistler her ne kadar GERB’le koalisyona hayır dediyseler Kurultay’da bu konunun tekrar gündeme getirilmesi ihtimali mevcuttur.
Evet, durum böyle. Bundan böyle Halk Meclisi’nin “son şans” hükümetini onaylamasını bekleyebiliriz ancak. Aynen Avrupa Parlamentosu’nun Jean Claude Juncker’in deyişi ile “son şans” Komisyonu’nu onayladığı gibi.

İliyana Rayçeva, BNR
Çeviri:Tanya Blagova

 

Kaynak: ajansbg.


İçeriği Paylaş