Hırvatistan seçim sonuçları açıklandı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Hırvatistan’da ikinci turu yapılan sçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Zagreb belediye başkanlığını bağımsız aday kazandı

Hırvatistan’da, ilk turu 19 Mayıs’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde belirlenemeyen belediye başkanları, belediye meclisleri ile şehir konseyi üyelerini seçmek için yapılan seçimin ikinci turunun resmi olmayan ilk sonuçları açıklandı.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Başkent Zagreb Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı ve bağımsız liste adayı Milan Bandiç, oyların yüzde 65,6’sını aldı. Bandiç, rakibi Sosyal Demokrat Partisi (SDP) koalisyonu adayı Ranko Ostoyiç’i arkada bırakarak Zagreb Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

SDP adayı Ranko Ostoyiç, galibiyetinden dolayı rakibi Bandiç’i medya yoluyla kutlayarak, tekrar üstleneceği büyükşehir belediye başkanlığı görevinde başarılar diledi.

İlk sonuçların açıklanmasının ardından, aday olduğu partisinin seçim merkezinin bulunduğu merkeze gelen Bandiç, arkadaşlarıyla zaferi kutladı.

Seçim kampanyası sırasında kendisine yardım eden ve destek olan tüm arkadaşlarına teşekkür eden Bandiç, bugün saat 07:30’da bir spor sahasının açılışına katılarak, işine başlayacağını söyledi.

İlk sonuçlara göre, Hırvatistan’ın diğer büyük şehirlerinden olan Split’te SDP adayı İvo Baldasar oyların yüzde 54,6’sını alarak büyükşehir belediye başkanlığını kazandı. Riyeka kentinde de yine SDP adayı Voyko Obersnel, oyların yüzde 68,2’sini kazanarak büyükşehir belediye başkanı seçildi. Osiyek kentinde ise SDP koalisyonunun adayı İvica Vrkiç, aldığı yüzde 52 oy ile büyükşehir belediye başkanı oldu.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.