Hırvat seçmenler AB’ye ”evet” dedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hırvatistan’da, ülkenin AB üyeliği için düzenlenen referandumun gayri resmi sonuçları açıklandı.

Hırvatistan Seçim Kurulu’nun (DIP) Başkanı Branko Hrvatin düzenlediği basın toplantısında, saat 22.00’ye kadar oyların yaklaşık yüzde 99’unun sayıldığını belirtti. Referandumun gayri resmi sonuçlarını açıklayan Hırvatin, referanduma katılan yaklaşık yüzde 66,24 oranındaki seçmenin AB’ye ”evet” dediğini ifade ederek, seçmenlerin yaklaşık yüzde 33,16’sının ülkenin AB’ye üye olmaması için oy kullandığını kaydetti.
Hrvatin ayrıca, bugünkü referanduma oy hakkı sahibi olan yaklaşık 4 milyon 500 bin seçmenin, yaklaşık 1 milyon 958 binin oy kullandığını anlattı.
Hırvatistan ve ülke dışında kullanılan oyların yüzde 99’un üzerindeki bölümünün sayıldığını yineleyen Hırvatin, oy kullanma oranının yaklaşık yüzde 47 olduğunu kaydetti. DIP’in resmi internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre, oy kullanan toplam 1 milyon 958 bin seçmenin, yaklaşık 1 milyon 297 bini Hırvatistan’ın AB’ye katılması için, yaklaşık 648 binin AB’ye karşı oy kullandı.
Geçersiz oyların sayısı yaklaşık 11 bin olduğunu belirtildi. Referandum sonuçlarını yorumlayan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, ”Hırvatistan AB’yi seçti. Bugün Hırvatistan için büyük bir gündür. Bugünkü kararla Hırvatistan, bir Avrupa ülkesi olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Balkan Günlüğü


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.