Gümülcine’de şeri hukuk tartışması

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’ndeki Gümülcine, yüzyıllardır Müslüman nüfusa ev sahipliği yapan, Türkçe konuşulan ve şeri hukukun halen yürürlükte olduğu bir bölge… Özellikle aile hukukunu ilgilendiren konularda Müslümanların şeri kurallara başvurmaya devam etmesi, Atina’da bazı politikacıları rahatsız ediyor.

Şehirdeki özel durumlarda, İslam hukuku uyarınca karar veren ‘mahkemeler’de sadece aile hukuku ele alınıyor. Örneğin miras konusundaki anlaşmazlıklar için buraya başvuru yapan müslüman aileler var.

Yunanistan Anayasa Mahkemesi bu tür anlaşmazlıklara bu özel mahkemelerin bakabileceği yönünde karar verirken, bazı Yunan siyasetçiler konuyu politika sahasında kullanma peşinde.. Bazı kararlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınırken, şeri mahkemelerin kapatılması için kampanya başlatılmış.

Öte yandan, Atina’daki siyasetçilerin dini yasalarla uğraşmasına tepki gösteren Gümülcine halkı, işsizlik ve kötü okullar gibi çok daha büyük sorunların bu tartışmalarla gündemden uzak tutulduğunu savunuyor.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.