Gülbiye Nine, 108 yaşını doldurdu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Razgrad ilinin en yaşlı sakini olan İsperih’in (Kemaller) Sveştari (Mumcular) köyünden Gübiye Ömer bugün 108 yaşını doldurdu. Yaşlı kadın ona bakan kızı Ayşe ile birlikte bugün evinde doğum gününü tebrik etmeye gelen misafirleri karşıladı.

gulbieeeeaswe456t (1)

1907 yılında Sveştari’ye yakın Veselets köyünde doğan Gülbiye Nine çok küçük yaşta yetim kaldığı için daha 13 yaşında Sveştari köyünden Selim dede ile evlenmiştir. 67 yaşında iken vefat eden Selim dede ile Türkiye’de yaşayan bir oğulları ve bir kızları var.

Kızı Ayşe uzun yıllar İtalya’da çalışmış, fakat annesine bakacak biri olmadığı için geçen yıl ülkeye dönmüştür. Yaşlı kadın 4 torun ve 2 torun çocuğuna sahip. Kızı annesinin çok seyrek hastalık geçirdiğini, fakat son zamanlarda yüksek tansiyon için ilaçlar almaya başladığını paylaştı.

Gülbiye Ninenin gözlerinde sorun yok, fakat zayıf işitiyor, birkaç yıldan beri biri yardım etmeden zor yürüyor. Birkaç gün önce Sosyal Yardımlar Müdürlüğü’nden hareket etmesinin kolaylaştırılması için engelli tekerlekli sandalye verilmiştir.

Gülbiye Nine hayatı boyunca çalışmıştır, tarla işlerini ve ev işlerini yapmıştır. Kızı, “Yemek seçmiyor ama son yıllarda daha hafif yiyecekleri tercih ediyor, yoğurt, peynir, boza yemeği seviyor” diye paylaştı.

108 yaşındaki kadın uzun ömürlülüğünü çalışmak ve rahat hayat yaşamaktan kaynaklandığını söylüyor. Ninesinin 110 yaşına kadar yaşadığını anlattı.

Gülbiye Nine gençlere çalışmaları ve yaşlılara karşı saygı göstermeleri tavsiyesinde bulundu. Gelenek üzere Gülbiye nine İsperih Belediyesi’nin temsilcileri ve köy muhtarı tarafından ziyaret edildi. Yerel yöneticiler kadına sağlık, sıhhat ve dinçlik dileği ile bir demet çiçek, pasta ve para ile sevindirdiler.

Misafirlerini uğurlarken Gülbiye Ömer onlara uzun ömür ve sağlık diledi ve gelecek yıl da kendisini ziyaret etmeyi unutmamalarını söyledi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş