Gizem dualarla uğurlandı

Български Новини
İçeriği Paylaş

Norveç’in başkenti Oslo yakınlarında geçtiğimiz hafta düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden Türk kızı Gizem Doğan, dün Trondheim şehrinde binlerce vatandaşın katıldığı törenle toprağa verildi.

Cenaze törenine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. Törende konuşan Davutoğlu, “Dünyadaki en büyük acı evlat acısıdır. Bugüne kadar Gizem sizin kızınızdı, bundan sonra bütün insanlığın ortak vicdanının sembol ismi.” dedi. Gizem ve arkadaşlarının insanlık dışı saldırıda canlarını kaybederken herkese büyük mesajlar verdiğini vurgulayan Davutoğlu, “Dünyadaki en büyük acı evlat acısıdır, hiçbir şey onun önüne geçemez. Ama öylesine evlatlar vardır ki; sadece ailelerine değil, geride bırakılan bütün yeni nesillere büyük bir emanet olarak hatıralarını devrederler. Nerede bundan sonra hoşgörüden bahsedilecekse Gizem akla gelecek, nerede çok kültürlülükten bahsedilecekse Gizem hatırlanacak.” dedi.

Bakan Davutoğlu, Gizem’in ikinci mesajının gerek Norveç’te gerek Avrupa’nın değişik ülkelerinde, şehirlerinde yaşayan Türklere olduğunu belirterek, “Gizem diyor ki; ‘Beni öldürenlerin, benim üzerime bu şekilde silah sıkanların hayal ettikleri dünyanın gerçekleşmesine izin vermeyin. İnsanları dinlere, ırklara, dillere göre bölen ve onları düşman kılmak isteyen bu anlayışa karşı hangi dinden, hangi dilden, hangi ırktan olursa olsun komşularınızla kucaklaşın ve onlarla bundan sonra çok daha fazla birlikte olun.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Artık sevgisizliğin, kinin, nefretin, ayrımcılığın olmadığı bir dünya için hep beraber daha çok çalışmalıyız.” dedi. İnsanlığın 2. Dünya Savaşı ile din ve mezhep savaşlarında büyük bedeller ödediğine dikkat çeken Bozdağ, “Bu kör anlayışlar 21. yüzyılda yeniden yeşerirse, insanlık yeni bedeller ödemek zorunda kalır. Onun için sevgi, saygı, kardeşlik bahçesinin daha iyi hale gelmesi için hep beraber çalışmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Terörizm insanlığın ortak düşmanıdır

Törende Gizem’in ailesi adına duygu yüklü bir konuşma yapan kuzeni İlknur Tunç, “Gizemcik açmamış bir goncagül, genç bir fidan, dupduru bir ırmak. Yunus Emre misali; yaradılanı sever Yaradan’dan ötürü… Bir sevgi kelebeği, barış elçisi. Mevlânâ’nın ‘ne olursan ol, yine gel’ sözünü hayat felsefesi haline getirmiş bir insandır.” ifadelerini kullandı. Kuzeni Gizem Doğan’ı ‘Yüreği Allah sevgisi ile dolu, kul hakkını her halükarda gözeten, ne pahasına olursa olsun halkının yanında olan, kalp kırmamayı şiar edinmiş, insanları dış görünüşleriyle, ırklarıyla, dinleriyle değil; kalpleriyle değerlendiren, herkese karşı şefkatli bir insan’ olarak nitelendiren Tunç, “En büyük hayalleri arasında bir yardım konvoyuyla Gazze’ye gitmek vardı.” dedi. Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store ile 45 dakika baş başa görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türk halkı ve hükümetinin dayanışma duygularını göstermek için Oslo’ya geldiklerini belirterek, terörizmin dini ve ırkı olmadığını, terörizmle mücadelede Türkiye ile Norveç’in birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.