Gençoğlu: Türk Azınlık Vakıflarına ait mülklerin verilmesini hem hukuki açıdan ve hem de bir insanlık görevi olarak bekliyoruz.

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu:

“Türk Azınlık Vakıflarına ait mülklerin verilmesini hem hukuki açıdan ve hem de bir insanlık görevi olarak bekliyoruz.” dedi.

 

17 Eylül 2011, Cumartesi günü Bursa Atatürk Stadı’nda bu yıl ikincisi düzenlenen

“2. Büyük Rumeli Balkan Şöleni”nde konuşma yapan Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu; “Konfederasyonumuz bugün; son gelişmeler sonucu 36 ilde 9 Federasyon ve 143 dernekten oluşan, yurdumuzun diğer illerinde de çalışmalarını devam ettiren dev bir yapı haline gelmiştir.

23 Ekim 2011 Pazar günü Bulgaristan’da yerel seçimlerle birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacaktır. Gerek orada ve gerekse yurdumuzdaki soydaşlarımızın geleceği açısından, seçimlere katılımın çok önemli olduğunu özellikle belirtmek ve hatırlatmak isterim” dedi.

 

Gençoğlu, Tüm Dünyaya açık çağrı yaptı

 

Turhan Gençoğlu, yaptığı konuşmada azınlık hakları konusuna da değindi. Gençoğlu; “Geçtiğimiz günlerde hükümetimizce tüm dünyaya örnek olacak bir karar alındı, atılım yapıldı. Ülkemizdeki azınlık vakıflarına ait mülklerin kendilerine verilmesi yolunda bir uygulamaya gidildi. Bu olayın bizlere demokrasi dersi verme çabasında olan, sözde insan haklarını savunur görüntüsü veren, çoğu zaman gerçekleri görmekten kaçınan ve kulakları sağırlaşıp duymaz hale gelen toplumlara bir ders ve örnek olması gerekir. Başta Bulgaristan ve Yunanistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Romanya, Kosova, Macaristan, Sırbistan, Karadağ’daki sayıları binleri aşan vakıflarımızın malları ile ilgili böyle bir kararın alınması en büyük temennimiz ve hakkımızdır, bunu bekliyoruz. Hem hukuki açıdan ve hem de bir insanlık görevi olarak biz bunu izleyeceğiz. Hem dünya kamuoyunu bilgilendirmek ve hem de uluslararası sivil toplum örgütlerini uyarmak ve harekete geçirmek için gereken girişimlerde bulunacağız.” dedi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.