Gençevin adamı Aşim Asan’dan Filibe Cuma Camii’nde bir eşkiyalık klasiği daha…

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Nedim Gencev’in adamlarınun Filibe Bölge Müftüsü Osman Hilmi ve Filibe Cuma Camisi imamı Hayri Feimov’a saldırdığı bildirildi. Müftü Hidayet saldırı sırasında Türkiye’den gelen misafirleri ile namaz kılıyordu. Bölge Müftüsüne karşı gözyaşartıcı gaz kullanıldığı bildirilirken, cami imamının ise vücüdunun çeşitli yerlerinden darbe aldığı kaydedildi. Bölge müftüsü Hilmi hastanede tedavi altına alındı. Müftü çarşamba günü taburcu edildi.
Saldırıyı Nedim Gencev’in adamı Aşim Asan’ın gerçekleştirdiği belirtilirken, Asan’la birlikte 6 saldırganın daha polis tarafından tutuklandığı açıklandı. 72 saat süreyle tutuklu kalan saldırganlar hakkında dava açılacak. Bulgaristan Başmüftülüğünün olayla ilgili gün içinde resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Anadolu ajansının haberine göre:

Saldırıyı gerçekleştiren ve Nedim Gencev’in adamı olarak bilinen Aşim Asan’la birlikte 7 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Osman Hidayet Hilmi A.A muhabirine yaptığı açıklamada, aralarında Türkiye’den gelen işadamlarının da yer aldığı 10 kişilik bir grup halinde, Nedim Gencev’in taraftarlarının halen kontrol altında tutmaya çalıştığı Muradiye camisine namaz kılmak üzere gittiklerini belirterek olayı şöyle anlattı:

“Abdest aldığımız sırada göz yaşartıcı sprey sıkarak saldırdılar. Beni ve Hayri Murat’ı yere yatırarak vurmaya başladılar. Canımızı zor kurtardık. Saldırganlar cep telefonlarımızı da gasp etti.”

Osman Hidayet Hilmi, yarın hastaneden taburcu olur olmaz rapor alarak, saldırganlara karşı dava açacağını bildirdi.

Saldırı sırasında olay yerinde bulunan Osman Hilmi’nin sekreteri de 12 Şubat 2011 tarihinde yapılan seçimlerde Osman Hidayet Hilmi’nin müftü olduğunu, 3 ay önce de Filibe Belediyesi’nin Hilmi’nin müftülüğünü onayladığını belirterek şöyle konuştu:

“Ancak müftü olarak seçilen Hilmi, daha önce tartışmalı olarak Başmüftü olan Nedim Gencev’in adamları tarafından Filibede’ki Muradiye ve İmaret camilerine sokulmuyordu. Biz perşembe gününden itibaren Muradiye Camisi’ne giderek namaz kılmaya başladık. 15 kişilik gurupla camiye gittiğimiz için saldırmaya cesaret edemediler. Son olarak 10 kişi camiye geldik. Abdest almak için birbirimizden ayrılınca bunu fırsat bilip, saldırıyı gerçekleştirdiler. Seçilerek göreve gelen bir kişinin namaz kılmasına bile fırsat vermiyorlar.”

Filibe polisi saldırı eylemine karıştığı için gözaltına alınan ve aralarında Nedim Gencev’in destekçisi Aşim Asan ve oğlu Faik Asan’ın da yer aldığı sabıkalı 7 kişinin sorgusunun sürdüğünü açıkladı.

Aşim Asan’ın eşkıyalıkları bitmezken devletin ve adaletin bu adama ne zaman dur diyeceği de merak konusu, zira geçtiğimiz ay yine aynı failler Türkiye ve Belçika vatandaşı olan bir kişiye de saldırmıştı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.