Gebzeli Kırım Tatarları’ndan Anayurda Ziyaret

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli‘nin Gebze ilçesinde yaşayan Kırım Türkleri, anayurda tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Gebze Kırım Türkleri Derneği’nin gerçekleştirmiş olduğu gezinin birçok yönüyle ilkleri barındırdığını belirten Dernek Başkanı Şerife Orak, “Nice zamandır hep atalarımızın doğduğu topraklara gitmeyi hayal ediyorduk. Nihayet bir imkan doğdu, dernek üyelerimizle birlikte Kırım’a bu ziyaretimiz gerçekleşti. On kişilik bir grupla yaptığımız gezi, kendi bünyesinde bir ilktir. Orada bulunan soydaşlarımız bizi evlerinde ağırladı. Özellikle ağır ekonomik şartlarda yaşayan aileler bizi otellere gitmemize izin vermeyerek yaşadıkları ortamlarını bizimle paylaştılar. Bu vesileyle kardeşlerimizin ne denli ağır şartlarda yaşadığıklarını bizzati görme şansı yakaladık. Bu bağlamda şehir merkezinin dışında bulunan Rodnykove adlı 2 bin Tatar Türkü ‘nün yaşadığı köy evlerindeki yaşamlarını gözlemleme şansı bulduk. Çok faydalı oldu. Üyelerimizden Ayten Bayseç hanım, dedelerinin yaşadığı Kezlev’de akrabalarının izini sürdü. Akrabalarına ulaştı, ancak farklı bir yere taşındıkları için ziyaret etme şansımız olmadı.” diye konuştu.

THY’YE ÇAĞRI

Orak ayrıca, Thy‘ye çağrıda bulunarak, bu bölgeye daha uygun koşullarda uçuş imkanlarının sağlanması halinde, daha fazla yurttaşın buralara gidebileceğini aktardı. Gebze Kırım Türkleri Derneği’nin düzenlediği Kırım ziyaretinin, tatlı bir yorgunluğa dönüştüğünün altını çizen Orak, Anadolu insanının Kırım’ı mutlaka görmesi gerektiğini ifade etti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.