Euro bölgesinde işsiz rekoru

Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’ne göre 17 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nde işsiz sayısı 18 milyonla en üst düzeye ulaştı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’ne göre 17 ulustan oluşan Euro Bölgesi’nde işsiz sayısı 18 milyonla en üst düzeye ulaştı.

Son yapılan araştırmada işsizler listesine 88 bin kişi daha eklendi. Fakat Haziran ayı verilerine göre, işsizlik oranı yine de yüzde 11,3’te kaldı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi verileri, Euro Bölgesi’ndeki işsiz sayısının 18 milyon 2 bini bularak, kayıtların tutulmaya başladığı 1995 yılından bu yanaki en yüksek seviyede olduğunu gösteriyor.

İşsizlik oranının en yüksek olduğu ülke İspanya: yüzde 25,1.

Sadece yüzde 4,5 işsizlik oranına sahip Avusturya ise 17 ülkenin bulunduğu listenin öbür ucunda.

Geçen yılla karşılaştırıldığında, Euro Bölgesi’ndeki 10 ülkede işsizlik oranı azalırken, 6 ülkede artış gösterdi. Slovenya’nın işsizlik oranlarında ise bir değişiklik görülmedi.

İspanya’da işsizlik oranı yüzde 25,1

İşsizlik düşüş oranı en fazla azalan ülke Estonya. Ülkede işsizlik oranı yüzde 13,2’den 10,1’e düştü.

Estonya’yı, yüzde 15,2’den yüzde 13’e düşen işsizlik oranıyla Litvanya izledi.

Letonya’da da işsizlik oranı yüzde 17’den yüzde 15,9’a geriledi.

En yüksek işsizlik oranı artışı Yunanistan’da görüldü: yüzde 16,8’den 23,1’e.

‘İşsizlik şampiyonu’ İspanya’da oran yüzde 21,7’den yüzde 25,1’e çıkarken, Güney Kıbrıs’ta da işsizlik oranı yüzde 7,7’den 10,9’a fırladı.

Borç krizi içindeki İspanya ve Yunanistan’ın 25 yaş altı nüfusları içinde işsizlik oranı yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor.

hurriyet


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.