Etnik bomba: Makedonya

Alıntı Yazarlar Yazılar
İçeriği Paylaş

Ayhan Demir- Makedonya Cumhuriyeti, 21 Kasım 1991 yılında bağımsızlığını ilan ederek, Yugoslavya Federasyonu’ndan ayrıldı. Ancak Makedonların, yeni anayasada, tek kurucu millet olarak tanımlanmış olması, bu ülkedeki tüm etnik unsurlar gibi, Arnavutların da tepkisini çekti. On yıl boyunca devam eden iç huzursuzluk, Ocak 2001’de silahlı çatışmalara dönüştü. Çatışmalar, parlamento’da bulunan dört büyük parti liderlerinin 13 Ağustos’ta imzaladığı Ohri Anlaşması ile nihayet buldu.

Ne var ki, Başbakan Georgievski bir taraftan anayasa değişikliği ve parlament görüşmelerini sürekli ertelerken, diğer taraftan anayasaya değişikliğini referanduma taşımaya çalıştı. Ayrıca, 11 Eylül’ü fırsat bilerek, Arnavutları, Bin Ladin ve El-Kaide ile aynı kefeye koymaya çalıştılar. Elbette bu asılsız isnadların hiçbiri doğru değildi.

Aslına bakarsanız, Osmanlı kültür eserlerine sahip çıkmayan Makedonlar, tam bir tarih ve kültür terörü gerçekleştirdiler. Manastır’daki Yeni Camii’nin sanat galerisi olarak kullanılması, Pirlepe’nin ayakta kalan tek Osmanlı camisi olan Çarşı Camii’nin defalarca kundaklanması, Ohri’deki İmaret Camii’nin yıkılarak yerine kilise yapılması, Üsküp’teki Vodna dağına devasa bir haç dikilmesi, Makedonların ayıplarından sadece birkaçıdır.

Yazının devamı için linki tıklayınız: http://www.tumkoseyazilari.com/yazar/ayhan-demir/15-05-2012-etnik-bomba-makedonya.html


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.