Eski Zağra’daki Eski Camii, dinlerarası müze haline gelecek

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki ilk dinlerarası müze Eski Zağra’daki Eski Cami’de açılacak. Başbakan Boyko Borisov, binanın onarım başlangıcına katıldı. Yıllardan beri bakımsız ve yıkılmakla yüz yüze kalan caminin levhaları onarılıp, içine Trak devrinde kalma nekropol, kilise ve cami kazılarında bulunan başka dini semboller teşhir edilecek.
Tarihi kültür mirasının ender ve en eski yapılarından biri olan mabedin onarım projesi 2 milyon leva değerinde olup, Bölgesel Geliştirme Operatif Programı’ndan karşılanıyor. Yapısı itibarıyla tek olma özelliğine sahip olan müze, iki ay içinde bitirilmesi planlanıyor.
Müzedeki ağırlıklı konu farklı medeniyetlerin ahiret hayat inancı olup, bunun mezar taşlarıyla gösterilmesi düşünülüyor.  Müzenin ülke çapında hoşgörü adına yapılan en parlak projelerden biri olması bekleniyor. Eski Camii olarak bilinen Hamza Bey Camii, 1409 yılında inşa edildi.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.