Erken tanı hayat kurtarır

Erken tanı hayat kurtarır

Entelektüel Sohbetler
İçeriği Paylaş


Kocaeli Balkan Derneğinin 13. entelektüel sohbetlerinin konusu bu hafta, 8 Mart Kadınlar Günü hasebiyle hanımefendileri ilgilendiren en önemli konulardan birine yönelik seçildi: Meme kanseri!

Konunun uzmanı Prof. Dr. Yonca Anık’ı konuşmacı olarak ağırlayan Balkan Türkleri Kültür Ve Dayanışma Derneği bu anlamda ciddi bir hizmete imza atmış oldu.

Yonca Anık’ın belirttiği gibi, Türkiye’de her 8 kadından 1 inde görülen bu hastalık konusunda bilinçlenmenin hayati önem taşıdığı Balkan Derneği misafirlerince de teyit edildi.

Profesör Yonca Anık sohbet şeklinde sürdürdüğü bilinçlendirme seminerinde, ülkemizde her yıl 30 bin kadının meme kanserine yakalandığını ve bunun kayıtsız kalınamayacak kadar yüksek bir oran olduğunu vurguladı.

Meme kanserinde erken tanı ve teşhisin önemine değinen Yonca Anık hastalığın yayılmadan nasıl anlaşılabileceğine dair hanımlara önemli ip uçları verdi. “2 yıl ara ile kontrole gitmek çok geç kalınmasına sebep olabiliyor. Çünkü bu hastalığın yayılması ve tedavinin yüz güldürecek sonuçlar vermesinde geç kalınabilecek olması için 300 gün yetebiliyor” dedi.

Ailesinde kanser geçmişi olanların daha büyük risk altında olduğundan bahseden konuşmacı, ailede kanser geçmişi olmayanlar için de herhangi bir garanti söz konusu olmadığını, bu konuda kayıtsız davranmanın çok yanlış olduğunu vurguladı.

Her yıl düzenli olarak kontrole gitmenin hayati önemine değinen Anık, “yediğimiz gıdalardan devamlı elimizden düşmeyen telefonlara, hayatın her alanında risk altında olmak yada ufak tefek tedbirlerle korunmak büyük oranda kendi elimizde” şeklinde konuştu.

Misafirlerin sorularını tek tek yanıtlayan Yonca Anık hoşsohbeti ve mütevazi kişiliği ile Balkan Derneği konuklarının sevgisini kazanırken bu çok önemli konuda zihinlerde oluşturduğu elzem şuur nedeniyle de minnet topladı.


İçeriği Paylaş