Entelektüel Sohbetler’de konu, “Bulgaristan’da Türkçe Eğitim” idi

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Balkan Kültür Evi’ndeki “entelektüel sohbetleri”ne devam etti. İstanbul Üniversitesi Siyasal Vakfı Kocaeli Temsilciliği ile ortak düzenlenen programın konusu “Bulgaristan’da Türkçe Eğitimin Serencamı ve Günümüzdeki Problemler” oldu.

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu’nun sunumunda Bulgaristan’ın Osmanlı Devletinden ayrılmasından günümüze kadar, Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlığın Türkçe eğitim sorunu tarihi süreçte ele alındı. İnteraktif bir ortamda gerçekleşen sohbette problemler üzeride müzakereler yapıldı.

Çolakoğlu yaptığı sunumda “1878’de Bulgaristan’da yaşayan Türklerin “Hususi Türk Mektepleri” adı altında Türkçe, özerk etim haklarına sahipken, bunun zaman içerisinde sürekli törpülendiği, okulların önce devletleştirildiği, sonra da (1960) tamamen kapatıldığını; haftada dört saat görülen anadil Türkçe derslerinin de 1973’te kaldırıldığını, bugün ise haftada dört saat Türkçe dersin Fransızca, İngilizce gibi muameleye tabi olan seçmeli dersler olduğunu, bunun önünde de bir çok engeller olduğunu” ifade etti.

Program Bal-Türk yönetimi, üyeler, Siyasal Vakfı Kocaeli Sözcüsü Şeref Erol ve üyeleri katıldı.


İçeriği Paylaş