En uzun ‘Martenitsa’ 7,5 kilometre

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da üretilen bazı ilaçların yurtdışında daha ucuza satılması ülkedeki ilaç fiyat politikasını gündeme taşıdı. Özel bir televizyon kanalı, Bulgaristan’daki bir ilaç şirketinin ülkede sattığı ilaçların fiyatının, Türkiye ve Sırbistan’da satılan aynı ilaçlara oranla 3 kat daha pahalı olduğunu duyurması Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Sağlık Bakanlığı, ilaç üreticileri ve ilaç ithalatçıları ile fiyatların düşürülmesi konusunda anlaşmaya vardı. Bazı ilaçların yüzde 50 – 75 arasında ucuzlayabileceğini ifade eden Sağlık Bakanı Stefan Konstantinov, ucuzlamanın iki hafta içinde başlaması gerektiğini, başlamaması durumunda daha sert tedbirler alarak yasa değişikliğine gidilebileceğini söyledi. 1 Mart’ta Novi İskır şehir meydanında toplanan halkın önünde uzatılan iplik, daha sonra dikkatli bir şekilde toplanarak sağlık ve bereket için özel getirilen kızılcık ağacına asıldı. Mart ayı boyunca da burada asılı kalacak. Geçtiğimiz yıl Yeni Zağra’dan bir grup öğrenci, 5 kilometre 30 metre uzunluğundaki Martenitsa ile rekor gerçekleştirmişti.
Novi İskır Belediye Başkanı Daniela Rayçeva’nın inisiyatifi üzerine yapılan rekor denemesi sonrası konuşan Başkan Rayçeva, geleneklerin yaşatılması ve farklı etkinliklerle zenginleştirilmesi gerektiğini söyleyerek, bölgede yaşayan yaşlı kadınlara özel olarak teşekkürlerini sundu.
Baharın habercisi mart ayı, her kültürde kendine has kutlamalarla karşılanıyor. Mart ayının gelmesiyle sadece Bulgaristan’da değil, Romanya, Macaristan, Moldova ve Makedonya’da da ‘Martenitsa’ hediye etme geleneği sürdürülüyor.
Adını mart ayından alan bu köklü geleneğe Bulgaristan’da ‘Martenitsa’ deniliyor. Sağlık ve gücü temsil eden kırmızı renk ile ilkbaharla gelen temizliği sembolize eden beyaz rengin birleşiminden yapılan püskül, kolye, broş ve insan figürleri, bu ayın ilk günlerinde insanların birbirine sunduğu en değerli hediye olarak görülüyor. ‘Martenitsa’nın renkleri özel bir anlam taşıyor. Kırmızı kan ve hayatı, beyaz ise temizlik ve mutluluğu temsil ediyor. Leyleklerin gelişini görenler ise kolunda taşıdığı martenitsaları çiçek açmış ağaçlara bağlıyor.

Beynur Süleyman, Sofya


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.