Doğan’a saldırının takipçisi olacağız

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı Arınç, Ahmet Doğan’a saldırı girişimiyle ilgili, ”Türkiye olarak bunun takipçisi olacağız” dedi.

TBMM

TBMM Genel Kurulu’nda gündemdışı konuşmalara Hükümet adına cevap veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Ahmet Doğan’a yönelik girişimden son derece üzüntü duyduklarını belirterek, Doğan’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Arınç, ”Saldırgan, bu kadar kalabalığın içerisinde silahını doğrudan sayın Ahmet Doğan’ın kafasına dayamıştır. Allah’a şükretmemiz lazım, böylesine feci bir olay amacına ulaşmadan önlenebilmiştir” dedi.

Doğan’ın yaptığı konuşmada, isim zikretmeden bir eleştiri yaptığını belirten Arınç, şunları söyledi:
”Sayın Doğan, Bulgaristan Başbakanı ve Türkiye Başbakanı arasındaki bir ilişkinin mevcudiyetini ve o Başbakanla sayın Ahmet Doğan ve partisinin arasındaki soğukluğun Türkiye’ye de yansıdığını ortaya koyuyor. Bunun tabi olması gerektiğini düşünüyorum.

Hak ve Özgürlükler Partisi yönetiminde ve teşkilatlanmasında sadece Türkler’e yer vermemektedir. Bütün Bulgaristan’ı temsil etme iddiasında olduğu için ve bunu başarıyla yaptığı için pek çok milletvekili çıkarmış, pek çok belediye kazanmış, hatta 3-4 hükümette de koalisyon ortağı olmuştur. Bulgaristan’da Türkler’i temsil iddiasında birden fazla parti var. Makedonya’da, Kosova’da, Batı Trakya’da birden fazla parti var. Bunu da doğal karşılamak gerekir.

Dolayısıyla Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı’nın isim zikretmeden Türkiye Başbakanı’nı veya onun partisini eleştirmiş olmasını siyasetin doğası olarak kabul etmekte fayda vardır. Arada bir kırgınlık, güvensizlik, tedirginlik varsa, bunu gidermekte iki tarafa düşen bir görevdir. Ama şu yaşanan hadise, bütün bunlardan önemlidir. Sayın Doğan çok şükür bu olaydan kurtulabildi. Bulgar makamlarının bu tertibi yapanlardan hesap soracaklarına eminim. Türkiye olarak bunun takipçisi olacağız. Sonucunun mutlaka ortaya çıkarılmasını arzu edeceğiz.”

http://www.aa.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.