Dobriç’te 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Müslüman Türk askerleri anıldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Başmüftülük ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği temsilcileri, 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Müslüman askerler için saygı duruşunda bulundu. Anma töreni, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) şehrinde düzenlendi.

Katılımcılar arasında Başmüftü yardımcıları Ahmet Hasanov ve Beyan Mehmet, Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Büyükelçilik Müsteşarı Mustafa Kara, Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, Dobriç, Silistre, Şumnu ve Razgrad (Hezargrat) Bölge müftüleri Akif Akifov, Muddesir Mehmet, Mesut Hasanov, Mehmed Ala, imamlar ve tanınmış kişiler yer aldılar.

Büyükelçi Sekizkök yaptığı konuşmada hayatını kaybedenleri saygıyla andığını belirterek, özgürlük ve vatan uğruna fedakarlık gibi eskimeyen değerlerden bahsetti.

Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov, şehitlerin ve kahramanlıklarının İslam’da özel bir yeri olduğunu vurguladı.

Tören, Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet’in yaptığı duanın ardından şehit Müslüman askerlerin mezarlarına çiçek bırakılmasıyla son buldu.

Anma töreninin ardından konukların bir kısmı, Dobriç’teki Mevlana 2012 Halk Kültür Evi’ni ziyaret ettiler.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş