Cumhurbaşkanı Plevneliev, Seçim Yasası’ndaki değişiklikleri onayladı

Haberler
İçeriği Paylaş

Dün Bulgaristan Meclisi Genel Kurulunda tasarının görüşmelerinin ardından ikinci okumada kabul edilen Seçim Yasası’ndaki değişiklikler, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından onaylandı. Böylece Seçim Yasası’nda yabancı ülkelerde en fazla 35 seçim sandığı açılmasına yönelik hükmün Avrupa Birliği üyesi ülkeler için geçerli olmaması, “Hiç kimseyi desteklemiyorum” oylarının çoğunluk sistemine göre yapılan Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerde seçim katılım oranının hesaplanmasında dikkate alınması ve başka değişiklikler yapıldı.

Varna şehrini ziyarette bulunan Plevneliev, yaptığı açıklamada seçimlere birkaç gün kala ek istikrarsızlık oluşturmak için Seçim Yasası değişikliklerini veto eden Cumhurbaşkanı olmayacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı, “Daima istikrar ve kanunların iyileştirilmesi çağrısında bulundum, ancak son anda gereksiz eylemlerin önlenmesi için bunun zamanda yapılması gerekir” dedi.

Plevneliev, bugün de Cumhurbaşkanı adayların tutumunu eleştirdi. Cumhurbaşkanı, “Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adaylarına-Bulgaristan ekonomisinin gelişimini nasıl destekleyecekleri, yurt içi krizleri nasıl çözecekleri ve istikrar ve büyüme sağlanmasına yönelik nasıl çalışacakları, göç krizi, terör krizi ve diğer bir sürü krizlere nasıl tepki verecekleri gibi somut sorular sordum. Bu sorulara hala Cumhurbaşkanı adaylarından gelen cevap yok ve onlara çağrıda bulunuyorum: Halkın önüne çıkıp saydığım bu somut meseleleri çözmek için ne yapmayı düşündüklerini söylesinler” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, görevini tamamladıktan sonra yeni bir parti kurmayı düşünmediğini yineledi.

Plevneliev, “Halka yakın olacağım ve yeni ufuklar açmaya devam edeceğim. Görevimi tamamladıktan sonra da gençlerin vatanını terk etmemeleri için Bulgaristan’da uzun vadeli planlama ve ülkenin gelişimine dair stratejik vizyon oluşturma çabalarımın merkezinde bulunmaya devam edecek” diye ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş