Çılgın Proje Yunanistan’ı korkuttu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Atina’da yayımlanan yüksek tirajlı Ethnos gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında kanal açılmasıyla ilgili projesinin, “Türkiye’yi, Montrö Antlaşması’nın yükümlülüklerinden kurtararak, Orta Asya petrollerinin Akdeniz’e taşınmasında kontrolü tamamen kendine ait alternatif yeni bir yol açacağını” yazdı.

Ethnos, “Üç Denizin Kanalı – Erdoğan’ın Firavunca Planı Korkutuyor” başlıklı haber yorumunda, “tankerlerin kanaldan geçişlerinin uluslararası denizcilik alanındaki dengeleri değiştireceğini ve Ege’yi büyük miktarda petrolün geçtiği sıkışık bir yol konumuna getireceğini” belirterek, “Bu durumun, Yunanistan’ın ekonomik ve çevresel açıdan doğrudan felaketineyol açacağını” öne sürdü.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Türk yöneticiler, bu kadar uzun vadeli ve stratejik bir planda, özellikle MontröAnlaşması’nın, gemilerin Boğaz’dan geçişleriyle ilgili Türkiye’ye getirdiği belirli yükümlülükler de göz önüne alındığında, tankerlerin ve diğer büyük ticari gemilerin geçişlerinden kaynaklanan trafik sıkışıklığının Boğaz’da yarattığıgüvenlikle ilgili tehlikeleri göz ardı edemezdi. Türkiye Başbakanı, yeni kanal ile artık Karadeniz’in, Rusya’nın ve Orta Asya petrollerinin Ege’ye taşınmasında kontrolü tamamen Türkiye’ye ait olacak alternatif bir yol bulunması nedeniyle ülkesini Montrö Anlaşması’nın yükümlülüklerinden kurtarıyor. Bu kanal aynı zamanda, Burgaz-Dedeağaç gibi bölgesel boru hatlarının inşası konusunda da itilaf yaratarak, üçüncü ülkelerin topraklarını kullanmadan (Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’nın olduğu gibi) Orta Asya’dan enerji ürünlerinintaşınmasındaki stratejik önemi yükseltiyor. Yunanistan, jeostratejik değişikliklerin yanı sıra ülkemize çevre konusunda da kalıcı bir tehdit oluşturacak bu plan karşısında tabii ki kayıtsız kalamaz.”


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.