‘Bunu Yapanlar İnsan Olamaz’

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç ve Bosna Hersek İslam Birliği Riyaseti Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç Efendi dün Tomaşitsa’da Avrupa’nın en büyük toplu mezarının bulunduğu alanı ziyaret etti.

Bosna Hersek’teki savaşta Müslümanları ve Sırp olmayan diğer unsurları hedef alan etnik temizlik hareketinin kurbanlarının bulunduğu alanda gazetecilere konuşan Reis-ul Ulema Kavazoviç, “Burası insanlığın çöktüğü yer. Burada başka türlü hissedebilmek mümkün değil. Burada yatanları düzgün bir şekilde defnetmek bizlerin insani vazifesi” diye konuştu.

dokuman-cuc6ctjfkot83bhuubvr

Dnevni Avaz gazetesine yaptığı açıklamada Bosna Hersek’teki tüm halkların Tomaşitsa’yı ziyaret etmesi gerektiğini söyleyen Kavazoviç, “Bunları yapanlar insan olamaz. Henüz keşfedilmemiş toplu mezarlar hakkında malumatı olanların artık duyarlılık göstermeleri gerekli ki bu masum insanlar artık en sonunda huzura kavuşsunlar” diye konuştu.

Alanda yaptığı açıklamada böylesine bir cürümün bir daha asla işlenmemesi için lazım gelen her şeyin yapılması gerektiğini söyleyen Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç ise bunu sebeple Bosna Hersek’in istikrarı ve zindeliğinin büyük ehemmiyet arz ettiğini ve Bosna’nın artık asla kudretsiz bir ülke olamayacağını ifade etti.

430 Kişinin Kalıntılarına Ulaşıldı

Bosna Hersek’in Priyedor Şehri yakınlarındaki Tomaşitsa köyünde bulunan toplu mezarda toplam 430 kişinin kalıntılarına ulaşıldı.

Yetkililer, Eylül ayında keşfedilen toplu mezardaki kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla ulaşılacak son rakamın Srebrenitsa’daki toplu mezarı geride bırakacağını tahmin ediyor.

1992-95 yılları arasındaki savaşta Bosnalı Sırp kuvvetleri tarafından sistematik bir şekilde katledilen Boşnak ve Hırvatlara ait cesetlere ulaşılan toplu mezarın büyüklüğünün Srebrenitsa’da 629 kişinin cesetlerinin çıkarıldığı ‘Crni Vrh’ toplu mezarını geride bırakabileceğine inanılıyor.

dokuman-2kkfzty12163ymz91n9k

Binlerce Kişi Halen Kayıp

Priyedor şehri ve çevresindeki bölge, savaş sırasında Ortodoks Sırpların Müslüman Boşnak ve Katolik Hırvatlara karşı etnik temizliğe giriştiği bölgelerden biri olmuştu.Nazi usulü üç toplama kampının kurulduğu bölgede Bosnalı Sırp yetkililer, kamplarda tuttukları Müslüman ve Katolik Hristiyanların birçoğunu öldürmüştü. Tomaşitsa’da 5 bin metrekareyi aşkın alana yayılan ve 10 metre derinlikteki toplu mezarda 1200 kadar kişinin kalıntılarına ulaşılacağına inanılıyor.

Zambak.ba

 

 


İçeriği Paylaş