Bulgaristan’dan Zorunlu Göçün 30. yılı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Türklerinin insanlık dramı Kocaeli’deki etkinlikte anıldı.

Bulgaristan’dan zorunlu göçün otuzuncu yılı kapsamında düzenlenen törende konuşan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, “Balkanlar, Müslüman Türklerin mührünü bastığı en önemli coğrafyalardan bir tanesidir.” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) işbirliğinde Kocaeli’nde “1989 Bulgaristan Zorunlu Göçü’nün 30. Yılı Anma Programı” düzenlendi. Programda Bulgaristan’ın 1984-1989 yıllarında Türklere uyguladığı asimilasyon politikalarına dikkat çekildi.

Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, aslen Batı Trakyalı olduğunu, Balkanlar’ın son yıllarda, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasetçilerin sık sık ziyaret ettiği bir yer haline geldiğini kaydetti. Balkan coğrafyasına yakın ilgi gösterildiğini vurgulayan Başkan Eren, Balkan Türklüğünün çileli olduğunu, ancak Balkan insanın çektiği çileleri devamlı anlatan ve dert yanan bir yapıda olmadığını bildirdi.

Zorunlu göçle ilgili bilgiler paylaşan Eren, “Balkanlar, Müslüman Türklerin mührünü bastığı en önemli coğrafyalardan bir tanesidir ve hala o mühür, başta Osmanlı eserleriyle olmak üzere Balkanlar’ın dört bir tarafında varlığını koruyor. Bugün Balkan coğrafyasından Müslüman Türk kimliğini silmek mümkün değildir. Balkan insanı çilelidir, dertlidir ve Balkan insanı göç insanıdır aynı zamanda.” ifadelerini kullandı.

 

“Bize miras kalan soydaş ve akrabalarımız var”

YTB’nin, 2010 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde kurulduğunu hatırlatan Başkan Eren, YTB’nin çalışmaları hakkında bilgiler vererek, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak büyük bir medeniyetin ahfadıyız. Bize miras kalan, şu an birçok coğrafyada soydaşlarımız var, akraba topluluklarımız var. Biz YTB olarak 1960’lardan sonra başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya göç eden vatandaşlarımızla birebir ilgilenmeye çalışıyoruz. Tabi bunun yanı sıra soydaş ve akraba topluluklarımız çok önemli. Soydaşlarımıza, Türkçe konuşan topluluklara, Türkmenlere ayrı bir ilgi alaka gösteriyoruz, onlarla ilgili projeler üretiyoruz ve tabi ki Balkan Türklüğüne de ayrı bir parantez açıyoruz. Neden? Bakınız bazı coğrafyalar var, Türkiye için hakikaten o coğrafyalardaki millet varlığımız, oradaki Türklerin varlığı, akamete uğradığı zaman Türkiye’nin de Anadolu coğrafyasının da sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Balkanlar bu yerlerden biri ve bugün Balkanlar’da maalesef hala geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntılar aynı yoğunlukta olmasa da çünkü dünya eski dünya değil, dünya 1989’lardaki dünya değil fakat farklı mahiyetlerde devam ediyor.”

 

 

“Türkiye 80’lerin 90’ların Türkiye’si değil”

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul toplantıları kapsamında gerçekleştirdiği ABD ziyaretlerini anlatan Başkan Eren, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler kürsüsünden yaptığı konuşmaya dikkat çekti. Başkan Eren, “Türkiye çok büyük bir ülke ve Türkiye 80’lerin 90’ların Türkiye’si değil. Sayın Cumhurbaşkanımız geçen hafta Amerika’daydı. Birleşmiş Milletler kürsüsünden Sayın Cumhurbaşkanımız tüm dünya liderlerinin olduğu o salonda, dünyadaki haksızlıkları, adaletsizlikleri, hukuksuzlukları bir bir anlatarak yüksek sesle dile getirdi. Dünyada en temel hak olan din ve vicdan hürriyeti dahi kısıtlanmaya çalışılıyor, Myanmar’da Müslümanların varlıkları dahi tanınmıyor.” ifadelerini kullandı.

Programa yaşanan göç sürecinde komünist rejim askerlerince henüz 18 aylıkken annesinin kucağında şehit edilen Türkan bebeğin annesi ve abisi de konuk olarak katıldı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ruşen Özcan ile çok sayıda davetli de programda yer aldı.

Kaynak: TRT Haber


İçeriği Paylaş