Bulgaristan’daki Erken Seçime Doğru

Söyleşiler
İçeriği Paylaş

Metin Girgin – Bulgaristan’da 12 Mayıs’ta yapılacak erken seçimde Türkiye’de yaşayan yaklaşık 150 bin Bulgaristan vatandaşının oy kullanması bekleniyor.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın 7 milyon 200 bin nüfusunun yaklaşık 2,5 milyonunun başka ülkelerde yaşadığını belirtti.

Türkiye’de yaşayan 500 bin Bulgaristan vatandaşından yaklaşık 150 bininin Bulgaristan’daki seçimde oy kullanacağını dile getiren Çolakoğlu, çifte vatandaş hakkına sahip yurttaşların, seçimde oy kullanmaları için Bulgaristan Konsolosluklarına başvuru yapmaları gerektiğini bildirdi.

bayram

Çolakoğlu, seçimde çifte vatandaşların oy kullanmalarına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Bulgaristan’daki demokratik sürece, burada yaşıyor olsalar da vatandaşların katılımlarını sağlamayı amaçlıyoruz. Biz, esas itibariyle Türkiye’de yaşıyor olabiliriz ama orada da adresimiz var, akrabalarımız var ve oranın da vatandaşlığını taşıyoruz. Biz Bulgaristan’ın siyasi hayatını da etkileyebilecek bir konumdayız. Oradan ilgimizi koparmadık ve biz, ‘bu sürece dahil olmak istiyoruz’ mesajını vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Bulgaristan’da Türk milletvekili adayların ve Türklerin çoğunlukta olduğu 3 partinin bulunduğuna dikkati çeken Çolakoğlu, “Diğer partilerde de Türk adaylar var. Biz daha çok hangi partiye ‘oy verilir, verilmez’ konusundan öte, demokratik sürece katılmak açısından vatandaşlarımızı teşvik etmeye çalışıyoruz” dedi.

“Kimlik ve pasaportlarını gösterenler de oy kullanacak”

Kocaeli’de çifte vatandaşların çoğunlukla Gebze ve Çayırova ilçelerinde yaşadığını anlatan Çolakoğlu, İzmit, Derince, Körfez’de birer, Çayırova ve Gebze’de ikişer sandık kuracaklarını, söz konusu yerlerde de 7 bin seçmenin oy kullanacağını aktardı.

Çolakoğlu, vatandaşların oy kullanmaları için GSM mesajları ve derneğin web sitesi aracılığıyla çağrı yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bulgaristan’ın 2 konsolosu bize gelerek, seçmen ve sandık sayısı ile seçim sürecinde yapılması gereken konuları bizimle görüştüler. Dernek olarak, sandık başlarında görevlendirilmek üzere bizden 15 isim istediler. 11 Nisan Perşembe gününe kadar kadar dilekçe veren ve kendini kaydettiren kişiler, sandıklar açıldığında orada isimlerini görecekler. Listede isimlerini göremeyenler de pasaportunu veya Bulgaristan’ın verdiği kimlik kartını göstermek suretiyle oy kullanabilecekler. Herhangi bir sorun yok.”

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.