Bulgaristan’da Yeni Enerji Danışma Kurulu

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da hükümete bağlı oluşturulan ve enerji sektöründe kamuoyunun önemsediği konularda sorunları çözmeyi amaçlayan Enerji Kurulu Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ekaterina Zaharieva başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Kurulun ilk toplantısı Salı günü 15.00’te basına kapalı olarak gerçekleşti ve gündemi konusunda sınırlı bilgi verildi.

Yeni parlamento oluşturulana kadar görev yapacak Enerji Kurulunun görev tanımını erken seçimleri hazırlamakla görevlendirilen geçici teknokratlar hükümetinin Başbakan Yardımcısı Zaharieva basına açıkladı. Kurulun ‘bir danışma mercii’ olarak işleyeceğini belirten Zaharieva, kendi görevinin de “enerji sektöründe yıllar boyunca biriken birçok soruna çalışabilir çözümler üretmek olacağını” ifade etti.

Zaharieva, ülkenin enerji sisteminde çarpıcı bir dengesizlik gözlemlendiğini, bu sistemin hızlı kararlar almak suretiyle olası çöküşten kurtarılması gerektiğini söyledi.

Ülkenin başlıca enerji üretim kuruluşları, elektrik dağıtım şirketleri ve sendika yöneticilerinden oluşan kurulda tarafların birbirine borçlu olduklarını belirten Zaharieva, “Ancak kimse tek başına tüm faturayı ödemek istemiyor. Uzlaşmaya varmak zorundayız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Zaharieva, kurulun sınırlı yetkiye sahip olduğunu ve önerebileceği çözümlerin ancak ilgili kurumların gayretleri ile yerine getirilebileceğini dile getirdi.

Enerji Kurulunun faaliyetlerini devlet kurumlarının siyasi yapısından uzak bir şekilde yürüteceği belirtiliyor. Bu bağlamda, bir siyasi organ olarak halen faaliyet gösteren Devlet Enerji ve Su Düzenleme Komisyonunun (DKEVR) Enerji Kurulunun yapacağı çalışmalar sayesinde daha şeffaf bir yapıya dönüştürülmesi bekleniyor.

Enerji sektörü gözlemcileri, yeni parlamento kurulana dek faaliyet gösterecek kurulun görevinin bir yandan DKEVR’ın çalışmalarını üstlenmek, diğer yandan sektördeki 2,5 milyar avroya varan açığı toplumsal açıdan yük vermeden telafi etmeye çalışmak olacağını düşünüyor.

Enerji Kurulu, 5 Ekim’de
gerçekleştirilecek erken seçimlerin ardından yeni parlamentoya Enerji Yasası Değişiklikler Taslağı sunacak.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş