Bulgaristan’da yeni dönem

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da 5 Ekim’de düzenlenen erken genel seçimin ardından koalisyon oluşturma girişimleri ilk sonuçlarını vermeye başladı.

Başbakan adayı olacak, seçimde en çok oyu alan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin lideri Boyko Borisov’un kabinesinde üç başbakan yardımcısı ve 18 bakanın yer alacağı duyuruldu.

GERB ile sağcı Reformcu Blok (RB) arasında yapılan görüşmelerin ardından iki oluşumun koalisyon hükümeti kuracağı açıklandı.

GERB ve RB’nin imzalayacağı koalisyon anlaşması ve yönetim programı, iki oluşumun parlamentoda destek beklediği ırkçı Vatansever Cephesi (PF) ve solcu Bulgaristan’ın Yeniden Doğuşu İçin Alternatif (ABV) liderlerine sunulacak.

RB’nin eş başkanlarından Radan Kınev, RB’nin yeni hükümette bir başbakan yardımcısı ve altı bakana sahip olacağını bildirdi. Hükümete dışarıdan destek vermesi beklenen ABV’ye bir bakanlık verilecek.

Radan Kınev, ülkenin eski yönetiminde yer alan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) desteğini istemediklerini ve bu iki partiye yönetimde yer vermeyeceklerini vurguladı.

Bulgaristan’da 240 üyeli parlamentoda GERB ve RB 107 milletvekiline sahip. Koalisyon hükümeti, ayakta durabilmesi için en az 121 milletvekilinin desteğine ihtiyaç duyuyor. GERB ve RB, bu desteği almak için yarın PF ve ABV ile bir araya gelecek.

Muhalefette kalan HÖH’ün lideri Lütvi Mestan, “Avrupa Birliği (AB) ve NATO aleyhtarı, ‘sistem karşıtı’ olan bir hükümeti desteklemeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev yarın, GERB partisinin lideri Borisov’a hükümeti kurma görevini verecek.


İçeriği Paylaş