Bulgaristan’da pasaport şubeleri seçim günü hizmete açık olacak

Duyurular
İçeriği Paylaş

İçişleri Bakanlığından (MVR) yapılan açıklamada Bulgaristan Kimlik Belgeleri Şube Müdürlüklerinin, kaybolması, çalınması, hasar görmesi, yok edilmesi veya süresi dolmuş olmasından dolayı kimlik kartı olmayan veya geçerli kimlik belgesi (kimlik kartı veya hususi yeşil pasaport) olmayan Bulgaristan vatandaşlar oy kullanabilmeleri için Cumhurbaşkanlığı ve cumhurbaşkanı Yardımcılığı ve erken genel seçimlerinin yapılacağı 14 Kasım’dan önceki hafta gerekli organizasyonu oluşturduğu bildirildi.

Özel düzenlemelere göre, kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunan vatandaşların kartlarının çıkartılması işlemleri hızlandırılacak veya kimlik belgelerinin (kimlik kartı, hususi yeşil pasaport) kaybolduğunu, çalındığını, hasar gördüğünü ve yok edildiğini veya kimlik kartının süresinin dolduğunu gösteren bir belge verilecek.

12 Kasım iş günü mesai saatlerinin sonuna kadar yeni bir kimlik kartı çıkartılması mümkün olmadığı durumlarda vatandaşların talep etmeleri halinde kimliklerini kanıtlayan belge verilecek.

Vatandaşların kimliklerini kanıtlayan belge verilebilmesi için her birinin bizzat Sofya Emniyet Müdürlüğü, il ve ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı pasaport şube müdürlüklerine 9 Kasım- 13 Kasım 2021 tarihlerinde saat 8.30-17.00 arasında ve 14 Kasım’da saat 8.30-19.00 arasında başvuruda bulunması gerekir. İlgili Bulgaristan Kimlik Belgeleri Şube Müdürlüklerinin mesai saatlerinin farklı olması durumunda belgeler birimin mesai saatleri içerisinde düzenlenecek olup 13.11.2021 (Cumartesi) ve 14.11.2021 (Pazar) süresine riayet edilecek.

Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ve erken genel seçimlerinde oy kullanma imkanı sağlayan kimlikleri kanıtlayan belgeler, ancak vatandaşların kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunması halinde verilecek.

Vatandaşların daimi ikamet adreslerine göre kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunması halinde beyan ettikleri daimi ve mevcut adresleri fark etmeksizin her bir polis merkezleri, Sofya Emniyet Müdürlüğü veya il emniyet müdürlükleri tarafından kimliklerini kanıtlayan belge çıkartılabilir.

Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı seçimleri için 21 Kasım’da ikinci tur yapılması durumunda yukarıda açıklanan şekilde ve zamana göre 16 Kasım-21 Kasım döneminde yeni belgeler verilecek.
Daimi ve mevcut ikametgah belgeleri belediye idareleri tarafından çıkartılır.

Kimlik kanıtlayan belge, ancak 14 Kasım’da yapılacak seçimlerde vatandaşların Seçim Sandık Kurulu tarafından kimliğinin doğrulanması için verilecek.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş