Bulgaristan’da Mestan depremi

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan HÖH partisi Genel Başkanı’nın, Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye’yi desteklediği için partiden ihraç edilmesi üzerine partiden bir çok kişi istifasını verdi

Bulgaristan’da Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)’ten beş milletvekili, ihraç edilen başkan Lütvi Mestan’ı tercih etti ve partiden ayrıldı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi fahri başkanı Ahmet Doğan, Genel Başkanı görevden ve partiden ihraç edince hareket içinde başlayan bölünmeler devam ediyor.
Anadili ve Anavatan ‘sevdalısı’ olarak bilinen ve Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağı olayında NATO müttefiki olarak Türkiye’yı detekleyen Lütvi Mestan taraftarları partiden ayrılıyor. Daha ilk gün liderleri Mestan ile beraber üç milletvekili (Aydoğan Ali, Hüseyin Hafızov, Şabanali Ahmet) partiden ayrılma kararı aldı ve Mestan cephesine gitti.
Dün de iki milletvekili -eski Spor Bakanı Mariyana Georgieva ve Ventsislav Kaymakov- HÖH meclis grubundan ayrılarak Lütvi Mestan ile beraber olacaklarını beyan etti.

YENİ TÜRK PARTİSİ
HÖH’ten ihraç edilen Genel Başkan Lütvi Mestan ve onunla beraber partiden ayrılan üç milletvekilinin yılbaşından sonra yeni parti kurma girişimlerinde bulunacağı iddia ediliyor.
Ülkenin önde gelen STANDART gazetesi, yeni yıldan sonra Mestan’ın, partiden ayrılan ve Hürriyet ve Şeref Halk Partisi kuran Kasım Dal ve Korman İsmailov ile olası birleşme yoluna gidebileceğini iddia etti.

Kasım Dal da olaya sıcak bakıyor. “Dava adamlarına kapılarımız açık” dedi.
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi kurucusu Kasım Dal, ‘Biz mücadeleye devam ediyoruz. Bizim yanımızda ajanlar yok ancak dava adamlarına kapımız daima açık ’ dedi. Lütfi Mestan’ın yeni bir siyasi oluşum kurması halinde ortak çalışmaları mümkün mü sorusuna cevap veren Dal, ‘Önce hareketi görelim’ şeklinde konuştu.

Kaynak: Dünyabülteni


İçeriği Paylaş