Bulgaristan’da gösteri ve grevler yayılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da hükümetin ekonomik krizle mücadele önlem paketine karşı protesto gösterileri ve grevler giderek yayılıyor.


Ülkenin en büyük işçi sendikaları konfederasyonu Podkrepa (Dayanışma) ve Bağımsız Sendikalar Birliği (KNSB) Sofya’da bugün büyük bir protesto gösterisi düzenledi.

Ülkenin dört bir tarafından gelen yaklaşık 15 bin işçi parlamento meydanındaki protesto gösterisinde pankart ve sloganlarla hükümetin istifasını istedi.

Protesto gösterisinde yapılan konuşmalarda, ekonomik krizi önlem paketi çerçevesinde emeklilik yaşının yükseltilmek istendiği belirtilerek hükümetin, zaten zor durumda olan işçileri açlık ve sefalete sürüklediği ileri sürüldü. Hükümetin ekonomik krizle mücadele programı çerçevesinde hazırladığı yasa tasarısında erkeklerde 63, kadınlarda ise 60 olan emeklilik yaşının birer yıl artırılması öngörülüyor.

Sıkı güvenlik tedbirleri altında gerçekleşen gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.

Bu arada sendikaların protesto gösterisine destek veren çiftçiler de ülkenin Türkiye, Yunanistan ve Romanya sınırındaki gümrük kapılarını traktör ve ağır iş makineleri ile kuşattı. Yaklaşık iki saat süren eylem sırasında sınır kapılarında trafik durdu.

Kapıkule’nin karşısındaki Kaptan Andreevo sınır kapısında çiftçilerin eylemleri yüzünden geçiş yapamayan tırların oluşturduğu kuyruk 10 kilometreye ulaştı.

Bulgaristan’ın Türkiye, Yunanistan ve Romanya sınır kapılarında trafik hala tek şerit üzerinden sağlanabiliyor.

Çiftçiler 2012 bütçesinde tarım sektörüne ayrılan destek primi payının azaltılmasına karşı çıkıyorlar. Trakya Buğday Üreticileri Birliği Başkanı Krasimir Avramov, hükümetin destek primlerini artırma kararı almasına kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.