Bulgaristan’da Azınlık Okulu Talebi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Bulgaristan Adalet Federasyonu (BAF), Yunanistan’da Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi’nin (DEB), Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın Türkçe ve Yunanca eğitim verecek Azınlık Anaokulları talebine destek verdi.

BAF Başkanı Sezgin Mümin tarafından DEB Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’a gönderilen ve kamuoyuna da sunulan destek mektubunda, İki ülkedeki Türk azınlığının benzer sorunlarla karşı karşıya olduğu belirtilerek „Bizler ana vatandan koparılmış topraklarda azınlık hale getirilmiş, aynı kanı taşıyan ve benzer sorunları yaşayan değerli Türk milletnin evlatlarıyız. Bu nedenle de Bulgaristan Adalet Federasyonu olarak Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi’nin Batı Trakya Türklerinin yararına attığı her adımı desteklemeyi boynumuzun borcu biliriz” denildi.

BAF Başkanı Sezgin Mümin, AA’ya yaptığı açıklamada, Batı Trakya’daki Müslüman Türk toplumunun yaşadığı sorunların benzerlerini Bulgaristan’da da yaşadıklarını ifade ederek, anadilleri Türkçe’de eğitim almak ve ibadetlerini özgürce yerine getirmek gibi doğal haklar konusunda mücadele verdiklerini kaydetti.

Mümin, “Bulgaristan devletinin kuruluşundan bu yana Türkler her zaman azınlık olarak yaşamıştır. Bazı dönemler şiddetli zülümler, bazı dönemlerde ise yumuşamalar olmuştur ancak her zaman anadilinde eğitim alma konusunda mücadele verilmiştir” şeklinde konuştu.

Daha önce DEB Partisi tarafından Yunanistan Eğitim Bakanlığına gönderilen Azınlık Anaokulu talebine olumsuz yanıt gelmişti.

Haberler.com


İçeriği Paylaş