Bulgaristan vatandaşları Avrupa çalışma piyasasını tehdit ediyorlar mı?

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Çalışma piyasasını Bulgaristan vatandaşlarına şimdiye kadar açmış olmayan AB üyesi devletlerin kısıtlama uyguladıkları 7 yıllık süre, 2013 yılının sonunda dolacakken ülke halkı, bavul topluyor mu sorusu gündeme geliyor?

Göçmen akınına uğrama korkuları, gerçekleri aşıyor galiba. Aynı endişeler, Doğu Avrupa’dan diğer devletlerin çalışma piyasasına serbest erişim hakkını edindikleri 2004 yılında da duyuluyordu.

Geçen yılın başında Almanya, bazı uzman grupları ve Bulgar işçileri için çalışma piyasasını belirli ölçüde açtıysa da İngiltere ve Hollanda, 7 yıllık sürenin dolmasını bekliyorlar. Eğitimli ve kalifiye Bulgaristan vatandaşları, şimdi de İngiltere dahil birçok Avrupa devletinde değişik görevlerde çalışıyorlar. Ancak şimdi akıllarda örneğin İngiltere’nin sosyal destek sisteminden faydalanmak isteyen soydaşlarımızın Ada’ya akın edip etmeyecekleri sorusu var. Bulgaristan’ın Londra Büyükelçiliği çalışma müsteşarı olan Todor Krıstev, bu yönde duyulan endişelerin çalışma piyasasını Bulgaristan vatandaşlarına 2012 yılında açan İrlanda örnek gösterilerek kaldırılabileceğini öne sürdü:

“Geçen yılın ortasında İrlanda, çalışma piyasasına erişim kısıtlamalarını tek taraflı olarak kaldırdı. Elimizde olan verilere göre geçen yıl içinde ülkede iş arayan vatandaşlarımızın toplam sayısının ancak 350 olduğunu gösteriyor. Sanırım buna benzer bir eğilim, İngiltere’de de beklenebilir, diyen Todor Krıstev, İngiltere verilerine göre şu anda ülkede yaklaşık 50 bin Bulgaristan vatandaşının çalıştığını da ekliyor. Tabii, kısıtlama rejimi uygulanırken bu vatandaşlar, yasal yoldan çalışmak için özel çalışma izni almış bulunuyorlar. Krıstev, belirlenen sürenin sonu yaklaşırken İngiltere’de bazı korkuların istismar edildiğini de öne sürdü:

“Geçen yılda İngiltere’nin çalışma piyasasına erişim ile ilgili uygulanan kısıtlamaların ne kadar uzatılabileceği yolunda spekülasyonlar yapılıyordu. Şu an itibari ile Avrupa’da geçerli olan kurallar gereği hem AB Komisyonu tarafından hem de İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından bu tür kısıtlamaların bundan sonra süremeyeceği ve 2014 yılından sonra Bulgaristan vatandaşlarının çalışma piyasasına erişim hakkına sahip olacakları teyit edildi. Sanırım net bir ayırım yapmak gerekiyor. Serbest dolaşım hakkına çalışmak ve sosyal sisteme yasal yoldan katkı sağlamak isteyenler sahip olacaklar. Buraya sırf sosyal destek sisteminden yararlanmak niyeti ile gelenlerin hiçbir şansının olmayacağını düşünüyorum. Sadece Bulgaristan’da değil, İngiltere’de de sosyal sisteme erişim kuralları gittikçe sıkı hale getiriliyor çünkü” diye konuştu Bulgaristan’ın İngiltere Büyükelçiliğinde çalışma konularından sorumlu müsteşar olan Todor Krıstev.

Çeviri : Tanya Blagova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.