Bulgaristan Türkleri, Türkiye’de 136 Sandıkta Seçime Gitti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Vatandaşı göçmenler bugün seçime gitti.

5 Ekim 2014, Bulgaristan erken genel seçimleri münasebeti ile Türkiye’de yaşayan ve aynı zamanda Bulgaristan Vatandaşlığına da sahip olan göçmenler sandığa gitti. Türkiye genelinde ve seçim organizasyonu Bal-Türk’ün yaptığı Kocaeli’de 10 sandıkta oy kullanılırken seçimlerin genelde sakin geçtiği gözlendi.

20141005_131908

5 Ekim Bulgaristan genel seçimlerini değerlendiren Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, “12 Mayıs 2013 genel seçimlerine nazaran bu seçimlerde Türkiye katılımının daha düşük olduğunu görüyoruz. Türkiye’de seçime katılımın düşük kalmasındaki etmenler ise, Bulgaristan’daki siyasi partilere yönelik güven erimesi, bu yıl kurban bayramı vesilesiyle çok sayıda seçmenin Bulgaristan’a gitmesi ile geçen yıl Hak ve Özgürlükler Hareketi ve Hürriyet ve Şeref Halk Partisi arasındaki kıyasıya yarışın bu yıl yaşanmamasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ama neticede bu seçimlerin Bulgaristan halkı ve orada yaşayan Müslüman Türk azınlık için hayırlı olmasını, istikrarlı, ülke refahına ivme kazandıracak bir hükümetin kurulması tabi ki temennimiz. Zira Bulgaristan’da kurulacak istikrarlı bir hükümet Türkiye ile ilişkilerin gelişmesini de tetikleyecektir.” dedi.

Sabah 07.00’da başlayan oy verme işlemleri Bulgaristan ve Türkiye’de eş zamanlı olarak 19.00’da sona eriyor. 19.00’da kuyrukta oy vermek için bekleyenler olursa bunların oy kullanması için en geç 20.00’a kadar oy verme işlemleri devam edecek.

20141005_131651

 

 


İçeriği Paylaş