Bulgaristan Seçimlerindeki 35 Sandık Sınırlaması Kaldırıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

AB Dışı Ülkelerde 35 Sandık Sınırı Kalktı

Bulgaristan Meclisinde bugün yapılan ikinci oylamada, yabancı ülkelerde kurulan seçim sandıklarına getirilen sınırlama kaldırıldı. Buna göre, artık AB üyesi olmayan ülkelerde de üst sınır konulmadan talep doğrultusunda sandık kurulabilecek.

GERB ve BSP Çekimserliği Tercih Etti

Seçim Kanunundaki bu düzenleme, Millet Meclisinde Seçim Yasasında ikinci okuma değişikliklerini kabul eden milletvekilleri tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Metin iki kez oylamaya sunuldu ve son kabulünde “Böyle bir halk var”, MRF, “Demokratik Bulgaristan” ve “Ayağa kalk! Çık!” partilerinden 117 milletvekili tarafından desteklendi. GERB’den 8 milletvekili karşı çıktı ve GERB ve BSP’den 107 milletvekili “çekimser” oy kullandı.

Türkiye’den Giden Oyları Engellemek İçin Çıkartılmıştı

Hatırlanacağı üzere, 2016 yılında özellikle Türkiye’den Bulgaristan’a giden oyları engellemek için, ırkçı koalisyon ortaklarının teklifiyle, seçim kanunu değiştirilmişti. Ve buna göre sandık kurma konusu talebe bağlı olup, üst sınır olmaksızın sandık kurulabilirken, “AB dışı ülkelerde azami 35 sandık kurulabilir” kuralı getirilmişti.  Bu kuraldan önce Türkiye’de 140 sandık kurulurken, sayı 35 ile sınırlandırılmış ve BG vatandaşlığını da taşıyan göçmenlerin oy kullanma hakları kısıtlanmıştı. 

Hukuk Herkese Lazım

Türk kökenli vatandaşların seçmen hakları kısıtlandıktan beş yıl sonra kısıtlamasız oy kullanma hakkı geri geldi. ABD, Kanada ve Özellikle İngiltere’de Bulgar kökenli binlerce Bulgaristan vatandaşı oy kullanamayınca Türkiye’den giden oyları engellemek için getirilen sınırlamanın kaldırılması için de fırsat doğdu.

Ayrıca son seçimlerden sonra Türkiye’de faal bir çok sivil toplum kuruluşu seçim kanunundaki bu haksız durumu, AB kurumlarına “ayrımcılık” başlığı altında şikayetlerde bulunmuştu.

Türkiye’de yaşayan vatandaşları dışlayan bu düzenleme kaldırılınca anlaşıldı ki “hak ve hukuk herkese lazım”.

 


İçeriği Paylaş