Bulgaristan Rus uçaklarının geçişine izin vermedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, eylülde  Suriye’ye insani yardım götürdüğü ileri sürülen Rus uçaklarına, “Esed’e silah  taşıdıkları şüphesiyle” geçiş izni verilmediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mitov, Bulgaristan Parlamentosu’nda  milletvekillerinin, 1 ve 4 Eylül tarihlerinde Suriye’ye gitmek isteyen iki Rus  uçağına hava sahasının kullandırılmaması konusundaki sorularına cevap verdi.

Geçiş izni ile ilgili Rus tezlerine destek veren muhalif ATAKA  partisinin lideri Volen Siderov, Bakan Mitov’u çifte standart uygulamakla  suçlarken, Rus uçaklarına izin vermeyen hükümetin Ukrayna ve Suriye’deki  muhaliflere silah yardımı yaptığını öne sürdü.

Mitov ise, Rus tarafının iddialarına rağmen iki uçakta diplomatik  personelin değil, silah ve mühimmatın bulunduğuna dair ikna edici bilgi  alındığına vurgu yaptı. Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye’ye karşı yaptırımlar  uyguladığını anımsatan Mitov, “Bu anlamda Rusya’ya değil, Suriye devletine  yönelik bir önlem almış bulunuyoruz” sözlerini kullandı.

Rusya uçakları konusunda titiz bir denetim başlatan Bulgaristan, hava  sahasından geçecek bu ülkenin uçaklarına karada kontrol ve en az 5 gün öncesinden  bildirim yapılması koşulu getirmişti.

“Dışişleri Bakanı olarak uluslararası hukuku ihlal etmem” diyen Mitov,  belirlenen kurallara saygılı davranılması gerektiğini dile getirdi. AA


İçeriği Paylaş