Bulgaristan Parlamentosunun 1915 olaylarıyla ilgili kararı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

KOCAELİ (AA) – Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Bulgaristan Parlamentosunun 1915 olaylarını “toplu katliam” olarak nitelendirmesini kabul etmediklerini belirterek, “Bu, tarihsel bilgi ve belgelerden uzak, siyasi bir karardır” dedi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan Parlamentosunda teklifi kabul edenlerin hiçbirisinin “gerçeğe ulaşmak” gibi dertlerinin olmadığını söyledi.

Bulgaristan’daki Ermeniler ile Bulgar milliyetçilerinin bu vesileyle ittifak halinde olduğunu anlatan Çolakoğlu, “Bulgaristan Parlamentosunun 1915 olaylarını ‘toplu katliam’ olarak nitelendirmesi kabul edilemez. Bu, tarihsel bilgi ve belgelerden uzak, siyasi bir karardır. Türkiye’yi köşeye sıkıştırma hedefinin araçlarından birisidir.  Bu süreç kesinlikle bitmemiştir, devamı gelecektir. Sadece hedefteki bir merhale daha aşılmıştır” diye konuştu.

Çolakoğlu, Bulgaristan’da yaşayan az sayıdaki Ermeni nüfusun 12 şehre dağılmalarına rağmen iyi örgütlendiklerini, üç gazete ve çok sayıda dernekleri olduğunu dile getirdi.

Milliyetçi partilerin esas hedefinin ortam olgunlaşınca “Türklerin Bulgarları katlettiği” yönünde karar çıkartmak olduğunu savunan Çolakoğlu, “Türkiye’nin, sözde Ermeni soykırımı iddiaları karşısında savunmadan çıkarak, haklılığını her sahada ifade etmesi ve gereken çalışmaları yapması lazım. Kınamak yetmez. İlgili sivil toplum kuruluşları, gücü nispetinde bu konulara da çaba harcamalıdır. Çabalar, bireysel kalmaktadır. Üniversitelerimize de bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir” ifadesini kullandı.


İçeriği Paylaş