Bulgaristan Parlamentosu, Dini Mabetlere Saldırıyı Kınadı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan parlamentosu, son dönemde ülkede giderek artan etnik, dini ve siyasi temelli gerginliği kışkırtan çevreleri kınadı.

Parlamento Başkanı Mihail Mikov’un hazırladığı bildiride, ülkedeki her türlü aşırı eylem ve vandalizme karşı çıkıldı. Bildiride, faşist ideolojileri temsil eden tarihi kişilikleri haklı çıkarma girişimlerinin tümü “kabul edilemez” olarak nitelendirildi.

Bulgaristan’da son dönemde Müslümanların ibadet yerlerine yönelik saldırı girişimlerinin, yabancı düşmanlığı içeren söylem ve eylemlerin paralelinde ortaya çıktığının anımsatıldığı bildiride, tüm siyasi güçlere çağrıda bulunuldu ve ülkede nefret ve gerginlik yaratmamaları, milli birlik ve beraberliği korumaları istendi.

Bildiride ayrıca, Bulgaristan’ın Osmanlı Devleti’nden bağımsızlık mücadelesinin sembolü olan ve ülkenin en büyük ulusal kahramanı olarak gösterilen Vasil Levski’nin bugün anılan ölümünün 141’inci yıl dönümü dolayısıyla yapılacak etkinlikler kapsamında, siyasi çevrelerin dar parti çıkarları uğuruna girişimlerde bulunmamaları uyarısı yapıldı.

BİLDİRİ, 240 SANDALYELİ PARLAMENTODA 113 MİLLETVEKİLİNİN OYU İLE KABUL EDİLDİ.

Başbakan Plamen Oreşarski’nin koalisyon hükümetini destekleyen Bulgaristan Sosyalist Partisi ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi bildiriye destek verdi. Ana muhalefet konumundaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi ile aşırı milliyetçi ATAKA (Atak) Partisi milletvekilleri aleyhte veya çekimser oy kullandı.

Bulgaristan’da son dönemde artan ırkçı eylemlerde son olarak Filibe şehrindeki Cumaya Camisi, fanatik futbol taraftarlarınca taşlanmış ve camları kırılmıştı.

Ayrıca parlamentoda temsili olmayan Bulgaristan Milli Birliği (BNS) adlı faşist görüşlü marjinal bir siyasi örgüt, ülkedeki ırkçı dazlakları seferberliğe çağırmış, başkent Sofya’nın merkezinde meşaleli yürüyüş yapmaya çalışmıştı.
AA


İçeriği Paylaş