Bulgaristan ile ABD arasında askeri işbirliği

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Rus savaş uçaklarının sıklıkla ülkesinin hava sahasına yaklaştığını öne süren Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait iki savaş uçağının geçici olarak hava sahalarının korunmasına destek vereceğini bildirdi.

Nençev, iki ülkenin NATO himayesindeki işbirliği kapsamında 9-16 Eylül’de iki ABD uçağının Bulgar MiG29’ların görevine destek vereceğini duyurdu.

Geçici olacak görevin, ABD jetlerin Bulgar Hava Kuvvetleri ile eş güdümlü olarak yürütüleceğini anlatan Nençev, “Hükümetimizin onayı ile gerçekleşecek bu çalışmaların maliyeti tamamen ABD tarafından karşılanacak. Bulgaristan’ın hiçbir masrafı olmayacak.” dedi.

Ülkenin tek başına da kendi hava sahasının koruyabildiğine işaret eden Nençev, Polonya ile yapılan askeri işbirliğin kapsamında Bulgar MiG29’ların bakım onarımı için 30 milyon avro harcandığını anımsattı.

Bakan Nençev, Rus savaş uçaklarının NATO üyesi olan Bulgaristan’ın hava sahasına sıklıkla yaklaşmaya başladıklarını öne sürmüştü.

Bu arada görevinden istifa ederek siyasete katılmaya karar veren Hava Kuvvetleri Komutanı Rumen Radev’in yerine Bulgaristan’ın ABD Askeri Ataşesi general Tzanko Stoykov’un atanacağı bildirildi.

Askeri eğitimini ABD’de alan Radev, Bulgaristan’ın hava sahasının müttefik NATO üyelerin uçaklarınca korunmasına karşı çıkarak, görevinden istifa etmişti. Radev, 6 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerinde ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) adına aday oldu.

Kaynak: trthaber


İçeriği Paylaş