Bulgaristan Cumhurbaşkanının 2 Yıllık Çalışmaları

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, “Milleti birleştiren, bu veya şu siyasi parti değil, benim” dedi.

Plevneliev, iki yıllık çalışmalarını değerlendirdiği basın toplantısında, ülkesinin iki yılda büyük sınavlar verdiğini belirterek, bunların ekonomik krizle mücadele ve Burgaz kentinde düzenlenen terör saldırısı olduğunu söyledi.

Muhaliflerin “Cumhurbaşkanı milleti bölüyor” iddiasının asılsız olduğunu savunan Plevneliev, “Görevimi yerine getirirken, siyasi partilerin değil, sivil toplumun adil taleplerine destek verdim. Milleti birleştiren, bu veya şu siyasi parti değil, benim” ifadesini kullandı.

Ülkede yıllardır süren siyasi iniş-çıkışların toplumu yapay olarak böldüğünü, son bir yılda kitle protestoları sürerken Bulgaristan‘da üç kabine değişikliği yapıldığını anımsatan Plevneliev, “yurttaşın enerjisinin yükseldiğini” öne sürdü.

“Bulgaristan’ın geleceğini Mesihler değil, çalışan kurumlar sağlayacaklar” diyen Plevneliev, “Siyasette ahlak talebiyle son aylarda sokaklara dökülen halkımızın haklılığı tartışılamaz” dedi.

Güven eksikliği

Bulgar toplumunun aşması gereken en ciddi sorunu “güven eksikliği” olarak nitelendiren Plevneliev, toplumdaki bu eksikliğin, popülizm, kin ve yapay milliyetçiliği körüklediğinin altını çizdi. Plevneliev, “Kafası karışmış, özgüveni düşük görünen, nüfusunun yarısı tamamen yoksul olan Bulgaristan‘ın vatandaşları artık ortak amaç, hedef ve otorite tanımıyor. Hepimiz hastayız, ortak yol ve toplumsal düzen arıyoruz” diye konuştu.

Piyasa ekonomisinin normal çalışmasını, rüşvet, oligarşi ve tekellerin engellediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Plevneliev, ülkesinin, milli kahraman Vasil Levski’nin miras bıraktığı “temiz ve kutsal cumhuriyet” ilkesine sadık kalması gerektiğini ifade etti.

Plevneliev, Milli Güvenlik Kurulu’nun şubat ayında 2014-2020 döneminde yapılacak Ab finansmanı ile ilgili stratejik projeleri değerlendirmek üzere toplayacağını da duyurdu.

Plevneliev ile Başbakan Plamen Oreşarski hükümeti arasında ciddi görüş ayrılıkları bulunuyor. Oreşarski hükümetine karşı aylardır süren kitlesel protestolara paralel olarak, başbakan yandaşları da her akşam cumhurbaşkanlığı önünde toplanarak, Plevneliev’in istifasını talep etmeye devam ediyor. – Sofya

haberler.com


İçeriği Paylaş