Bulgaristan Başbakanı’ndan Balkan ülkeleriyle ilgili önemli açıklamalar

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Dubrovnik şehrinde gerçekleşen Güneydoğu Avrupa’da İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde konuşan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, şunları kaydetti: “Bulgaristan’ın 6 ay Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı görevini yürütecek olması arzu ettiğimiz her şeyi yapabileceğimiz anlamına gelmez. Avrupa-Atlantik yapılarına üye olmak isteyen devletlerin siyasi elitleri tarihsel hafızadaki problemleri aşabilirse, çok ileri gidebiliriz” diye görüş beyan etti.

Başbakan, “Bizim Balkan halklarımız Avrupa halklarıdır, ama hangi çarın hangi halkın olup olmadığını konuşmamızdan başka insanların geleceğe dair bir perspektife ihtiyacı var. Bunu konuşmak tarihçiler için önemlidir, ancak ileriye gitmemizden ve halklarımızın iyi geçinmesinden daha önemli ne vardır” diye yorum yaptı.

Borisov, mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde NATO ve AB üyeliğinin zihniyet değişiminden başladığını izah ettiğini aktardı. Borisov, “Balkanlarda kaç parayı ne zaman alacağımızı düşünmek ve mümkünse bunun hemen olmasını ve birden bire İsviçre gibi olmamızı istemek alışkanlık haline gelmiştir. Bu zihniyetin değişmesi gerekir. AB’de başka bir şekilde çalışılıyor-insanlar her şeyden önce değerleri, reformları, ifade özgürlüğünü, hareket özgürlüğünü, suçlarla, yolsuzlukla yapılan mücadeleyi görmek istiyorlar ve ondan sonra artık yapısal fonlar, “Berlin süreci” adı ile yürütülen diplomatik inisiyatife ve diğer her şeye katılma konusunu ortaya koyabiliriz” dedi.

Başbakan’ın ifadelerine göre Balkanlarda yaşanan çatışmaların taze yaraları entegrasyon sürecini ve bölgenin gelişimini engellemektedir. Borisov, Slovenya ve Bosna-Hersek’ten sonra Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Dönem Başkanlığı görevini kimin üstleneceğine dair tartışmaları örnek verdi. Başbakan, “Bu görevi Kosovo üstlenmelidir. Mevkidaşım Vuçiç’e buna razı olmaları için çağrıda bulundum. Bir dönem başkanlığını bile yürütemezsek, NATO ve AB’den bahsedemeyiz” diye belirtti.

Borisov, “Yaradan sana yardımcı olabilmesi için kendine yardımcı ol” Bulgar atasözünü ve daha Ortaçağ’ında Bulgaristan ve Hırvatistan arasında ticaretin geliştirilmesine ön koşul yaratan 1230 yılında Çar II. İvan Asen tarafından çıkartılan Dubrovnik Diplomasını hatırlatarak, Balkan devletlerinin ekonomik kalkınmasının önemini de belirtti. Başbakan, “Balkanlarda gayrisafi yurt içi hasıla değerinin Benelüks ülkelerinde olduğu değerde olmasını sağlayabildiğimiz zaman herkes bizi isteyecek” diye görüş beyan etti. Altyapı projelerinin önemini belirten Borisov, Bulgaristan’ın Türkiye, Sırbistan ve Yunanistan ile altyapı bağlantılarını geliştirirken Balkan Yarımadası’nın batı kesiminde bunun henüz öncelik olmadığını kaydetti.

Dubrovnik şehrinde basına konuşan Borisov, forum kapsamında Kosovo ve Sırbistan Cumhurbaşkanları Haşim Taçi ve Aleksandar Vuçiç ile gerçekleştirdiği ikili görüşmelerde ikili ekonomik ilişkilerin yanı sıra Balkan ülkeleri arasında komşuluk ilişkileri kurulmasını ele aldığını söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş