Bulgaristan Anayasa Mahkemesi seçim kanunundaki ikamet zorunluluğunu aykırı buldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Anayasa Mahkemesi, Seçim Kodeksi’ndeki ikamet koşulunu anayasaya aykırı buldu. Yapılan değişikliklerde, yerel seçimlerde oy kullanabilmek için Bulgaristan vatandaşı olan kişilere, en az 12 ay ülkede ikamet etme şartı getirilmişti.
Muhalaefetten 53 milletvekilinin isteği üzerine inceleme yapan Anayasa Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu aday milletvekillilerin en az 2 yıl Bulgaristan’da ikamet etme şartını de geçersiz saydı. Sonbaharda yapılması beklenen yerel seçimlerde test edilmeye karar verilen elektronik seçim tasarısı da mahkeme tarafından onaylanmadı.
Yerel Meclis üyelerinin ve Belediye başkan Yardımcılarının sayısının azaltılması kararı da Anayasa mahkemesi tarafından aykırı bulundu.
Geçen sene sonunda kabul edilen kanun değişikliklerini reddedenler, kodeksin yurtdışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına karşı bir ayrımcılık olduğunu savunmuştu. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, kodeks değişikliklerini veto etmişti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.