Bulgaristan, AB’ye rağmen Güney Akım’ın inşaatına başlayacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Komisyonu Bulgaristan hakkında ihlal prosedürü başlattı ve ülkeden, Güney Akım’ın inşaatının durdurulmasını istedi.

Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger’in sözcüsü Sabine Berger, ‘Güney Akım’ı engellemiyoruz, ama projenin AB hukukuna uygun olmasını istiyoruz’ dedi.

Bulgaristan, Güney Akım’ın kendi topraklarından geçecek bölümünün inşaatının ihalesini 27 Mayıs’ta Rus Stroytransgaz konsorsiyumuna vermişti. Stroytransgaz’da yüzde 63 hissesi bulunan Volga Group’un sahibi Gennady Timşenko, Mart ayında ABD’nin yaptırım listesine eklenmişti.

Stroytransgaz’ın ihaleyi kazandığı gün açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı José Manbuel Barroso, Bulgaristan hakkında Güney Akım ile ilgili olarak ihlal prosedürü başlatacakları mesajını vermişti.

‘Bir an önce harekete geçilmeli’

Avrupa Komisyonu’nun iç pazardan sorumlu üyesi Antoine Colombani, Bulgaristan’da boru hattının inşaatının başlamak üzere olması sebebiyle ‘bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini’ söyledi.

Bulgaristan, Güney Akım için ihalenin normal prosedürlere göre gerçekleştiğini ve ihale duyurusunun da geçtiğimiz Aralık ayında yapıldığını açıkladı. Ancak Colombani, Bulgaristan’ın kamu ihaleleriyle ilgili AB iç pazar kurallarını ihlal ettiğini söyledi.

Colombani, ‘Daha açık olmak gerekirse bu proje için kurulan Güney Akım Bulgaristan, boru hattını tasarlama, finanse etme ve işletme hakkını, bu gibi durumlarda beklenen şeffaf ve rekabetçi bir prosedürün dışında kazandı’ dedi.

Colombani’nin dile getirdiği bir diğer kaygı ise Rusya ile Bulgaristan arasındaki hükümetlerarası anlaşmada, diğer firmalarla yapılacak alt sözleşmeler için ‘resmi gazetede yayımlanmaksızın Rus ve Bulgar taliplere imtiyaz tanınması’.

Komisyon, geçtiğimiz yıl Bulgaristan’a bir mektup göndererek projeyle ilgili kaygılarını iletmişti. Ancak Bulgaristan, Komisyon’un gündeme getirdiği iddiaları kabul etmiyor.

Bulgar Sosyalist Partisi’nin (BSP) üst düzey yetkililerinden Dimitar Dabov, ‘Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin tutumu karakterli olmak ve Güney Akım’ın inşaatını tamamlamaktır’ dedi.

‘Siyasi yaklaşım’

EurActiv’in Bulgaristan’daki ortağı Dnevnik’in aktardığına göre Dabov, ‘Bir baskı varsa bu da siyasi bir baskı’ dedi.

Rusya’nın AB nezdindeki Büyükelçisi Vladimir Çizhov, Komisyon’un yaklaşımının, ‘Güney Akım projesine karşı son derece siyasi olan bir yaklaşımla paralellik gösterdiğini’ söyledi.


İçeriği Paylaş