Bulgarca ve Yunanca Kursuna üniversiteli ilgisi

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Bulgarca ve Yunanca dil kursu programları başlatılıyor.
Bal-Türk tarafından düzenlenen dil kurlarından Bulgarca kurs programında ilk dersler de başladı. Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler öğrencilerinin oluşturduğu ilk sınıf kiril alfabesini öğrenerek ders başı yaptı. Öğrenciler Türkiye’nin Dünyaya açılması ile birlikte önem kazanan Balkan dillerine önem verdiklerini bu yüzden de Bulgarca öğrenmek istediklerini ifade ediyor.
Dil kursu öğrencilerinin görüşlerini aldığımızda, Balkan dilerinden en az birisini öğrenmek suretiyle, ülkelerine uluslararası alanda hizmet etme gayreti içinde olduklarını ifade ediyorlar.
Bulgarca kursunun başlamasından sonra Yunancaya da gelen talep üzerine Bal-Türk yönetim kurulu Yunan dilinde de kurs açma kararı aldı ve şimdiden on kişilik bir sınıf hazır duruma geldi. Dil kurslarında sınıf sayısının 10 kişiyi geçmemesi de temel bir prensip olarak kabul edildi.
Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu “Gelecekte Türkiye’yi Balkanlarda temsil edecek gençlerin yetişmesine katkı sağlıyor olmanın kendilerine büyük bir keyif verdiğini ve talep geldiği takdirde Makedonca, Arnavutça, Boşnakça gibi diğer Balkan dillerine yönelik de kurs açabiliriz” dedi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.