Bulgar ve Rumen’e yeni hayat

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği’nin (AB) en yoksul iki ülkesi Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarına sınırlar tamamen kalktı. 1 Ocak 2007’de Avrupa Birliği’ne üye olan Romanya ve Bulgaristan vatandaşları dünden itibaren herhangi bir kısıtlama olmaksızın AB’de dolaşım hakkına sahip oldu. 7 yıl önce AB’ye üye olduklarında diğer bazı üye ülkeler Bulgar ve Rumenler’e geçici olarak serbest dolaşım hakkı kısıtlaması koymuştu. Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının çalışma hakları ve gittikleri ülkelerin sosyal yardımlarından yararlanmaları sınırlanmıştı. AB’nin batısındaki bazı varlıklı ülkeler serbest dolaşım hakkının tanınmasıyla bu iki ülkeden yoğun göç başlamasından kaygı duyuyor.

‘İŞGAL OLMAYACAK’ 
Rumenler ve Bulgarlar AB’ye üye olduktan sonra bloktaki ülkelere vizesiz seyahat edebiliyorlardı. Fransa, Hollanda ve Belçika, Rumen ve Bulgarlar’dan çalışma vizesi istiyordu. Romanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Brandusa Predescu, konuyla ilgili olarak İngiliz basınında çıkan haberlerde iki ülke vatandaşlarına karşı kampanya yürütüldüğünü söyleyerek, “Bir Rumen işgali olmayacak” dedi.

LETONYA EURO KULLANIYOR
Letonya dünden itibaren euroyu, para birimi olarak benimseyen 18’inci üye ülke oldu. Ancak Letonyalılar, Avrupa’daki sorunlar nedeniyle euronun para birimi olarak benimsenmesine kuşkuyla yaklaşıyor.


İçeriği Paylaş