Bulgar Sosyalistler: ‘Erdoğan Rus nükleer reaktörü kullanınca Rusya yanlısı olmuyor da biz neden oluyoruz’

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Muhalefetteki Bulgar Sosyalist Partisi (BSP), nükleer enerji konusunda Rusya’ya bağımlı olmak istiyorlar yönündeki eleştiriye ‘Erdoğan Rus nükleer rekaktörü kullanınca Rusya yanlısı olmuyor da biz neden oluyoruz’ şeklinde cevap verdi.

BSP partisinden eski Ekonomi ve Enerji Bakanı Yardımcısı Yavor Kuyumciev, ay sonunda Bulgaristan’da yapılacak nükleer enerjinin geliştirilmesi konusundaki referandumla ilgili bir toplantıda
“Türkiye’deki üç nükleer santral şu an gelişme aşamasında. Türkiye kuracağı elektrik santralleri için 7-8 bin uzmana ihtiyaç duyacak. Bulgaristan’ın nükleer enerjisi olmayınca mühendislerimiz Türkiye’ye gidecek. Türkiye, Bulgaristan’daki Nükleer Elektrik Santrali Kozloduy’un kapatılacağını hesaba katarak üçüncü nükleer santrali de muhakkak Avrupa yakasına kuracak. Henüz Rezovo nehri yakınına mı, yoksa Tekirdağ yakınına mı kuracağına karar vermediler” dedi.
Toplantıya katılan BSP’liler iktidar partisi GERB’in Nükleer Enerji Santrali Belene’nin yapımıyla ilgili Rusya’ya daha fazla bağımlı bir ükle haline gelinecek iddialarının doğru olmadığını açıklarken Türkiye örneğini verdi. Sosyalistler, ‘Rusya nürkleer enerjide dünyanın en gelismiş ülkesidir. Türkiye’deki santraller de Rusya ile Güney Kore’nindir. Biz Belene kalsın dediğimizde Rus yanlısı oluyoruz da Erdoğan Rus reaktörü kullanınca Rus yanlısı neden olmuyor” diye sordu.

Aydın Osman I AJANS BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.